Annonse
nyheter
Sterk detaljhandelsvekst
Detaljhandelsbedriftene i Norge økte omsetningen med 2,7 prosent fra desember 2005 til januar 2006. Det kan tyde på at flere utsatte desemberhandelen til januar.
Annonse
Uten justering for sesongvariasjoner omsatte detaljhandelsbutikkene i volum for 6,4 prosent mer i januar 2006 enn i januar 2005, mens verdiindeksen økte med 5,3 prosent. Størst vekst har internettsalg.
- Dette er sterke tall. Mange utsatte desemberhandelen til januar, sier direktør Lars E Haartveit i Handels- og Servicenæringens Hovedorganisasjon (HSH).
Størst vekst hadde detaljhandel utenom butikk med en økning på 20,3 prosent. Detaljhandel utenom butikk omfatter blant annet postordre/internettsalg.
Butikker med andre nye varer og butikker med næringen bredt vareutvalg, som i hovedsak består av kolonialforretninger, hadde en økning i omsetningsvolumet på henholdsvis 6,6 og 5,3 prosent i samme periode. Andre nye varer er blant annet klær, sko, elektriske varer, møbler og byggevarer. Det viser volumindeksen for detaljhandel fra Statistisk Sentralbyrå.
- Den sterke veksten i januar har sammenheng med at detaljhandelen totalt hadde en noe lavere vekst enn forventet i desember. Mens kjøpesentrene økte sterkt, hadde detaljhandelen for øvrig en lavere vekst. Mange har antakeligvis utsatt en del av handelen til januar, sier Haartveit.
Nylige artikler
Gazakomité tar ikke over styringen før israelske styrker er trukket ut
Hashim Abdi (Ap) ber muslimske miljøer ta et oppgjør etter terrorangrepet i Berlin
Forskning de ikke forstår
Sykefravær koster dyrt. Det gjør passivitet også
Jørund Rytman i SMB Norge: – Mye har blitt vanskeligere for norske småbedrifter
Mest leste artikler
Tormod Harbo: Derfor misbrukes forskning i samfunnsdebatten
Norges mest lønnsomme innvandrer: Farouk Al-Kasim er reisende i den norske oljemodellen
NHO-direktør Vegard Einan advarer mot uforutsigbar arbeidslivspolitikk og nye overtidsregler for deltid
Verdens beste vann
Over 325.000 evakuert fra skogbranner i Frankrike og Spania