Aktuelt
Sterk nedgang i boligomsetningen
Boligsalget gikk ned med 20 prosent i 1. kvartal 2016 sammenlignet med samme kvartal i fjor.
Det ble omsatt i alt 15 900 boligeiendommer i Norge i 1. kvartal 2016. Dette er en nedgang på 20 prosent sammenlignet med samme kvartal i 2015. Det har vært nedgang i samtlige fylker, men nedgangen var størst i Oslo, Akershus og Rogaland. I Oslo ble det solgt 38 prosent færre boliger enn 1. kvartal 2015. I Rogaland og Akershus var nedgangen henholdsvis 36 og 34 prosent, skriver Statistisk sentralbyrå i sitt nyhetsbrev i formiddag.
Samlet verdi av de omsatte boligene var 52,6 milliarder kroner, og det gir en gjennomsnittlig kjøpesum per omsetning på 3,3 millioner kroner ifølge SSB. Oslo hadde den høyeste gjennomsnittlige kjøpesummen i 1. kvartal med 5,9 millioner kroner. Deretter fulgte Akershus og Hordaland, med henholdsvis 4,4 millioner og 3,6 millioner kroner i gjennomsnittspris.
Av de omsatte boligeiendommene var 15 300 boliger på eid tomt, mens de resterende 600 var boliger på festet tomt.
Økt hyttesalg
I 1. kvartal ble det også omsatt totalt 2 600 fritidseiendommer. Sammenlignet med samme kvartal i fjor økte omsetningen med 6 prosent. Alt i alt ble det omsatt 39.900 faste eiendommer i Norge i 1. kvartal 2016. Dette er 9 prosent færre enn i 1. kvartal i fjor. Samlet verdi av de omsatte eiendommene i 1. kvartal 2016 utgjorde 78,6 milliarder kroner, noe som er 8 prosent mindre enn i samme kvartal året før, skriver SSB.
Nylige artikler
Tiktok-gigant og «brutal» skyggepolitiker: Dette er de borgerlige statsministerkandidatene i Danmark
Skole-Kari med strengt grep: Vil kunne bortvise elever i fire uker
Regjeringen får smekk av Stortinget – har ikke fulgt opp vedtak
Kommuneeksperten: – Vi styrer mot et sammenbrudd
Nye regler: Hva skal stå i en arbeidsavtale?
Mest leste artikler
Kommunesammenslåinger reduserer byråkrati: Ny rapport fra Kommunekommisjonen
Magne Lerø: Korrupsjonsforvirret Eva Joly med svingslag mot Økokrim
Tilsyns-Norge: Er vi i ferd med å kontrollere hverandre i senk?
NAVs utfordringer: Effektive tiltak som lønnstilskudd blir ikke prioritert
Robert Flataas om skolepolitikk i Norge: Behov for rammer og ressurser fremfor detaljstyring