Samfunnsansvar
Sterk politisk vilje trengs for å bekjempe global oppvarming
For å bekjempe klimaendringene trengs det sterk politisk vilje, slår de rundt 200 landene som deltar på FNs store klimaforhandlingsmøte i Marrakech fast.
– Vi ber om det aller største politiske engasjementet for å bekjempe klimaendringene, da dette har høyeste prioritet, heter det i en kunngjøring fra møtet i Marokko.
196 land og EU er på plass i Marrakech og ber også om økt finansiering av prosjekter for å forhindre global oppvarming og for å kunne håndtere følgene av de klimaendringene som alt har funnet sted, og som uansett tiltak vil finne sted.
– Klimaet vårt blir på alarmerende vis varmere i en takt uten sidestykke, og det er tvingende nødvendig for oss å reagere på dette, heter det videre i kunngjøringen.
Klimamøtet i Marrakech er det 22. partsmøtet for landene som har undertegnet FNs klimakonvensjon.
Gjennomføringen av Parisavtalen, som ble vedtatt i desember i fjor og som formelt trådte i kraft 4. november, har også vært et viktig tema i forhandlingene.
Parisavtalen har som mål at den globale oppvarmingen skal holdes under 2 grader og å begrense temperaturøkningen til 1,5 grader.
Over 180 land har overlevert frivillige nasjonale utslippsmål til FN.
Nylige artikler
Hva Itera har lært om kriseledelse under krigen i Ukraina
Her er Støres plan for Norge de neste årene
Ung, ivrig og utslitt?
Vedum stenger døra for MDG i oljepolitikken
Far og sønn sto bak masseskytingen i Australia som kostet 15 liv
Mest leste artikler
Økende arbeidsledighet blant unge: Er arbeidslivet tilpasset Gen Z?
Slakter eget slagord
Historisk vedtak: FN-konvensjon for funksjonshemmede innlemmes i norsk lov
Frank Gran om omkamper i kunnskapsorganisasjoner: Forståelse og ledelse
Forbundsleder Lill Sverresdatter Larsen i NSF varsler flere søksmål for overtidsbetaling til deltidsansatte sykepleiere