Europa
Sterk svensk TTIP-støtte
Våre naboer er positive til frihandelsavtalen mellom EU og USA.
Det skriver Europaportalen.
I løpet av de siste årene har svenskene blitt stadig mer positive til frihandelsavtalen. Både motstandere og tilhengere etterlyser mer debatt om spørsmålet.
Det er snart tre år siden forhandlingene om avtalen, som skulle bli den største i verden, ble innledet.
I 2014 ble svenskene spurt om sin innstilling til avtalen for første gang. Det var Sifo som gjennomførte utstpørringen. Den gangen sa 61 prosent at de var positive til avtalen.
I dag, to år senere, har det samme spørsmålet blitt stilt, og støtten er enda sterkere: 64 prosent.
Liberalernes medlem i riksdagens EU-nemnd, og talsperson for avtalen, Tina Acketoft, er glad, men også overrasket over at støtten ikke er enda sterkere.
– I lys av hvordan det ser ut i de andre 27 EU-landene, er jeg glad for at vi ligger på 64 prosent. Man kan tro at en nasjon som Sverige burde innse at handelsavtalen har bygget opp mye av vår velstand, sier hun til Europaportalen.
Nylige artikler
Revidert nasjonalbudsjett: Politiet settes fortsatt på vent
Rekordhøy oljeeksport i april
Fyllerør og provokasjoner i møte med politikk og ytringsfrihet
Europarådet vedtar erklæring som skal gjøre det lettere å kaste ut kriminelle
Brus- og ølstreik avverget – enighet om sykelønn
Mest leste artikler
Forskning: Følelser og verdier kan gi bedre ledelse og beslutninger
Oppsagt kommunedirektør tapte i lagmannsretten – Kragerø kommune vant fullt ut
Kommunedirektør sa opp - fikk ikke frihet til å lede
Ny bok: Slik kan ledere håndtere generasjonsforskjeller og stille friksjon på jobben
Gry Espedal: Slik kan ledere styrke verdier ved å ta følelser på alvor