Samfunn
Stor økning i bruken av helsevikarer
Milliardbusiness for de private selskapene som leverer helsevikarer.
Til tross for Adecco-skandalen som viste privat helseformidling på sitt verste, opplevde vikarbyråene en kraftig vekst i 2012, skriver Finansavisen.
Dette gjelder samtlige selskaper, og de nordiske selskapene dominerer markedet.
Det svenske selskapet Dedicare vare omsetningsvinneren, med en omsetningsvekst på 37,2 prosent. Selskapet estimerer det norske markedet for helsevikarer til å være i størrelsesorden én milliard kroner.
Veksten i vikarmarkedet skjer samtidig som helseminister Jonas Gahr Støre gikk hardt ut mot private aktører i helsesektoren – senest i sin tale til Ap-landsmøtet i april i år.
– Er det mangel ved et offentlig sykehus, skal vår politikk gjøre sykehuset enda bedre, ikke gi penger til en privat klinikk som til og med skal hente ut profitt, sa helseministeren ifølge Finansavisen.
Kommunene handler også mer enn tidligere, og aktører i helsevikarmarkedet mener dette kommer til å øke dersom stat og kommune ikke blir flinkere til å finne en mer fleksibel utnyttelse av arbeidskraften i fremtiden, skriver avisen.
Nylige artikler
Forståelig om Høiby anker
Tillitsreform på innpust, bemanningskrise på utpust
Når driften skygger for utviklingsprosjektene
Søreide vil røske opp i Nav
Verdensledere om Iran-avtale: Klare til å oppheve sanksjoner
Mest leste artikler
Torbjørn Aas om når styring tar plassen til ledelse: Derfor må offentlig sektor styres bedre
Norsk studie: Toppledere lar personlige verdier og følelser styre beslutninger
NHH-studie gjort i norske bedrifter: Tjenende ledelse kan påvirke lønnsomheten negativt
Studentenes reaksjon på kunstig intelligens handler ikke bare om jobber, men om læring, kritisk tenkning og et mer krevende arbeidsliv.
Tidligere Nav-sjef Hans Christian Holte leder KI Norge: Vil skille KI-hype fra reelle endringer