nyheter
Stor risiko med bærbar pc
Bærbare pcer er utsatt for mange flere farer en stasjonære.
Det er dommen fra norske IPNett. De har gjort en undersøkelse som viser at til og med pcer som ikke er i bruk, kan være utsatt for store farer. Hacking og virusangrep er blant truslene de nevner.
- I dag har de fleste bredbånd, uten volum- eller tidsprising, og de er som regel permanent knyttet opp mot internett. Dette gir en mye kraftigere eksponering mot farene som lurer der ute. Det kan for eksempel være hackere som tyvlåner pc-en for å sende ut store mengder søppelpost, eller programmer som finner et sikkerhetshull, installerer seg selv og lager problemer, sier systemarkitekt Sven Erik Berget i it-konsulentselskapet Steria.
- Stadig flere ansatte i norsk næringsliv får bærbar pc som benyttes både hjemme og på jobb. Undersøkelsen viser med all mulig tydelighet at man er nødt til å beskytte seg. Men antivirusprogrammer er ikke nok. Det handler enda mer om kunnskap og holdninger, sier Berget.
Nylige artikler
Sjefer som skaper forvirring
Politzek: I dagens Russland blir 14-åringer sendt til Sibir
Lederens dilemma – forventninger, ansvar og omsorg ved sykemelding
Konkurs veientreprenør skylder 1,9 milliarder kroner
Antall lavtlønte med en heltidsjobb øker
Mest leste artikler
Nå skal Høyesterett klargjøre det ulne begrepet «særlig uavhengig stilling»
Når sjefer får ansvar for å lede flere ansatte påvirker det lederskapet, ifølge norsk studie
Overtidsbetaling for deltidsansatte: Hva betyr dommen for arbeidsgivere?
Kan ansatte kreve permanent hjemmekontor? Advokatene svarer om rettigheter og vurderinger
Varslinger i kommuner: Kostbare undersøkelser uten resultater