Europa
Storbritannias største næringslivsorganisasjon: – Bli i EU
Motstanderne av EU fikk et voldsomt løft da Londons ordfører Boris Johnson ble talsmann nummer én for britisk utmeldelse fra unionen. Nå møter de imidlertid sterk motstand i form av den mektige næringslivsorganisasjonen CBI.
I løpet av tirsdag morgen sendte CBI (Confederation of British Industry) ut en offisiell uttalelse der det understrekes at en "klar majoritet" av deres medlemmer støtter fortsatt britisk EU-medlemskap.
Organisasjonen består av nesten 200.000 bedrifter som til sammen sysselsetter nesten sju millioner mennesker. Ifølge organisasjonen representerer deres medlemmer omtrent en tredel av ansatte i britisk privat sektor.
Overveldende «ja» til EU
I følge en undersøkelse gjennomført av ComRes på vegne av organisasjonen, tror rundt 80 prosent av medlemmene at et fortsatt EU-medlemskap vil være best for deres bedrift. Det var 773 respondenter i undersøkelsen, fordelt på alt fra enkeltmannsforetak til multinasjonale foretak basert over hele Storbritannia.
I samme undersøkelse sier fem prosent at det er i deres beste interesse å forlate EU, mens 15 prosent er usikker.
– Meldingen fra våre medlemmer er rungende - de fleste vil at Storbritannia blir i EU fordi det er best for deres bedrifter, jobber og fremtidsutsikter, sier administrerende direktør i CBI, Carolyn Fairbairn i en pressemelding, og fortsetter: – Å melde seg ut gir liten økonomisk mening, og man risikerer å kaste bort mange fordeler som vi får ved å være en del av EU.
Britisk økonomi viktig
I rapporten løfter respondentene fram garantert tilgang til et marked med 500 millioner mennesker, og mindre byråkrati ved internasjonal handel.
– En minoritet av våre medlemmer vil forlate EU. Vi vil fortsette å respektere og reflektere deres oppfatning, og jobbe for en EU-reform som gir alle bedrifter en bedre avtale, legger Fairbairn til. Hun er likevel påpasselig med å understreke at det store flertallet i organisasjonen ikke er overbevist om at alternativer til et fullt medlemskap vil gi dem de samme mulighetene som de har nå:
– De som ønsker å forlate EU har fortsatt ikke presentert en overbevisende visjon om hva det vil bety for arbeidsplasser og vekst.
Fairbairn sier at CBI ikke vil ta et klart standpunkt ved å slutte seg til "ja" eller "nei"-kampanjen. – Det er ikke vår oppgave å fortelle folk hvordan de skal stemme, men CBI vil spille sin rolle ved å legge fram den økonomiske saken for å bli i EU.
Hun får støtte av president i organisasjonen, Paul Drechsler: – Folkeavstemningen er en sak for det britiske folket, og det er tydelig at folket vil basere deres avgjørelse på en rekke faktorer. Bedrifts- og næringslivsaspektet er bare en del av historien, men det er en viktig del, sier han.
Dødt løp
De seneste meningsmålingene viser så godt som dødt løp mellom «ja» og «nei»-siden.
Nettstedet What UK Thinks har samlet resultatene fra 69 forskjellige meningsmålinger. Pr. sjette mars lå «ja til EU»-siden på 51 prosent og «nei til EU» på 49 prosent.
Britene går til urnene for å stemme over eget EU-medlemskap 23. juni 2016.
Nylige artikler
Mye skrolling påvirker opplevelsen av arbeidsmiljøet
Politikerskapt mangel på ansatte i offentlig sektor
Slik leder du best når det gjelder som mest
Hver sjette tiendeklassing har et fravær som vekker bekymring
Innvandring til Norge tilbake på nivået fra 2019
Mest leste artikler
Tilsyns-Norge: Er vi i ferd med å kontrollere hverandre i senk?
Gyda Ellefsplass Olssen kåret til Årets forsvarskvinne 2026
Magne Lerø: Korrupsjonsforvirret Eva Joly med svingslag mot Økokrim
Dette er toppsjefene i de 50 største selskapene på Oslo Børs
Kommunesammenslåinger reduserer byråkrati: Ny rapport fra Kommunekommisjonen