Samfunn
Støre: EØS-avtalen er ikke problemet
Å skrote EØS-avtalen er ikke løsningen på problemene i arbeidslivet, mener Ap-lederen.
I Fellesforbundet vil mange skrote hele EØS-avtalen, men det er ikke løsningen på problemene i arbeidslivet, mener Arbeiderpartiets leder Jonas Gahr Støre.
– Ap mener EØS-avtalen er god og skal tas vare på i en urolig verden. Derfor er jeg ærlig – vårt program og landsmøte går ikke inn for å utrede et alternativ til noe vi er for, sa Støre i sin tale til forbundets landsmøte tirsdag.
– Vi trenger en storrengjøring i norsk arbeidsliv. Skal vi gjøre rent, hjelper det ikke å si opp EØS-avtalen. Vi må si opp regjeringen, fastslo Ap-lederen.
– Norsk arbeidslivspolitikk bestemmes i all sin hovedsak i Norge, ikke i Brussel. Det er Høyre-regjeringen som er den største utfordringen, politikken de fører – og den manglende viljen til å bruke norsk politikk til å vedta norske regler, norske tilsyn.
Mange av Fellesforbundets tillitsvalgte har sett seg lei på hele EØS-avtalen og mener den er en viktig årsak til økende problemer med sosial dumping og arbeidslivskriminalitet.
Representantskapet i forbundet har i forkant av onsdagens avstemning lagt fram en kompromissinnstilling hvor kravet er en offentlig utredning av alternativer til EØS-avtalen.
Nylige artikler
Ingen enighet om overtid for deltidsansatte
«Vi priser mangfold og integrering. Nesten som et håp om at alt skal bli norsk til slutt. Glem det»
Stoltenberg dropper fred og sikkerhet
KI-en brøt seg ut. Heldigvis skjedde det nå
Kraftig fall i utgifter til sykepleiervikarer i kommunene
Mest leste artikler
Sykmeldt: Slik ber du om tilrettelegging uten å dele diagnose
Tjenende lederskap: selvmotsigelse eller bærekraftig ledelse?
Forbes: Kong Harald V hadde liten konstitusjonell makt. Han ledet likevel
Kommuneforskere: Norge mangler politisk vilje til omstilling
Bjørn K. Haugland: Norge må styrke havforvaltningen og verne havet