Samfunn
Storebrand lodder stemningen for islamske boliglån
På en nyopprettet nettside tilbyr Storebrand, som eneste norske bank, islam-godkjent finansiering til boligkjøp. Selskapet sier at nettsiden ble laget for å «lodde stemningen».
På nettsiden kan folk søke om boliglån «som oppfyller kravene til rentefrihet i islam». Det opplyses ikke hvem som står bak, annet enn at prosjektet er støttet av en større norsk bankaktør. Overfor Vårt Land bekrefter imidlertid kommunikasjonssjef i Storebrand, Bjørn Erik Sættem, at dette er deres produkt.
– Dette er en pilotside for å lodde interessen for et mulig fremtidig produkt, sier han, og avviser at det allerede nå er mulig å ta opp slike lån hos dem.
Finansminister Siv Jensen (Frp) er lite villig til å legge til rette for denne typen lån.
– Det er ikke aktuelt å endre regelverket for å gi særlige fordeler til religiøse grupper, skriver hun i en epost til avisen.
Så langt har 50 potensielle kunder meldt sin interesse, og Storebrand avventer noen uker til før de avgjør om de skal gå videre med prosjektet.
Det gjenstår ennå noen praktiske utfordringer for lånet, blant annet spørsmålet om hvorvidt kunden kan få skattefradrag for deler av lånekostnaden.
– Vi håper myndighetene kan være med på en justering av dagens regelverk, sier Sættem.
Nylige artikler
«Vi må ta en prat ...» Hvordan bli flinkere til å ta de vanskelige samtalene
Ledelse når ressursene ikke strekker til
Hvis du må følge opp alt: Har du ansatt feil, eller leder du feil?
Alle trenger å være del av en flokk
Arbeidstilsynet advarer hotellbransjen
Mest leste artikler
Stortinget bremser kjønnsaktivisme i Bufdir: Hva betyr det?
Hvorfor forlater eldre arbeidslivet tidlig? Ny bok av Lisa Wade
LO og NHO forsvarer statens bidrag til AFP
Jonsborg/Johansen: Hvordan psykologisk trygghet kan øke innovasjonsevnen i norsk arbeidsliv
Hvordan håndtere varsling før drøftelsesmøte: Arbeidsgivers rettigheter og plikter