Næringsliv

Støtter euroen

Svenske og danske selskaper støtter euroen. Fordeler inkluderer lavere renter, økt konkurransekraft for små og mellomstore bedrifter og mer stabilitet og forutsigbarhet.

Publisert Sist oppdatert

Lennart Sundén, konsernsjef, Swedish Match
Man avhender seg jo den valutapolitiske handlefriheten, men i bytte får man innflytelse på avgjørelsene som blir tatt. Vi håper både Sverige som Danmark kommer med, men vi ser at Norge har helt spesielle forutsetninger på grunn av sin olje.

Ole Daugbjerg, kommunikationsdirektør, Danfoss, Danmark
Gevinsten for oss som virksomhet er ikke mer enn 10 millioner dkr, men det finnes viktigere grunner til å delta. Dansk medlemskap vil gjøre euroen til en mer slagskraftig valuta internasjonalt og Danmark bør ved bordet der dagsorden settes.

Forrige Euro-nei var en beklagelse, men det hadde ingen større praktiske konsekvenser for næringslivet. Vi håper på et svensk ja fordi det øker sjansen for et snarlig dansk ja. Vi må utligne konkurransefordelen svenskene eventuelt får ved hurtigst mulig komme inn i euroen.

Sten Jakobsson, konsernsjef, ABB Sverige
Euroen øker konkurransetrykket i Sverige fordi det blir enklere for utenlandske bedrifter å konkurrere på det svenske marked, som fører til lavere priser. Det blir lettere å sammenlikne svenske priser og europriser. Det blir mindre administrasjons- og vekslingsgebyr.

De viktigste konsekvensene er forholdene for våre svenske kunder og underleverandører. For små og mellomstore bedrifter blir det lettere å komme ut på det europeiske markedet.

Klaus Rasmussen, Eurotalsmann, Dansk Industri
Den danske renten er for høy tatt i betraktning hvor sunn Danmarks økonomi er. Rentespennet mellom oss og eurosonen er 0,2%. Det er likvidetspremien vi betaler for å ha en liten valuta. Den svenske rente er enda høyere. Hvis Sverige og Danmark går med i euroen, faller rentene i begge land.

Jeg ser ikke hvorfor de nasjonale bedriftene skal ha fordel av en valuta som regjeringen i en gitt situasjon har frihet til å styre selv. Det er meget vanskelig å si hva slags krise som rammer Danmark uten å ramme de øvrige euroland.

Olof Stenhammar, styreleder for OM-gruppen
Jeg anser det viktige med at Sverige går med i EMU ikke er et valutaspørsmål om krone eller euro, men at vi ved å delta markerer at vi er med for bygge et samlet Europa. Det kommer til å ta lang tid, men det finnes ingen unnskyldning for å utsette prosessen selv om mange synes EU fungerer dårlig per i dag. Vi trenger et samlet Europa, ikke minst som motvekt mot supermakten USA.

Fredrik Brunell, sjef for investor relations, AB Volvo konsern
Euroland er vårt hjemmemarkedet, men vi har hovedparten av vår organisasjon basert i Sverige. Om Sverige blir euroland, betyr det sikkerhet for oss. I sikringskostnader sparer Volvo omkring 100 millioner på euroen. Volvo er allerede et globalt selskap, vi trenger ikke euro for å lære å kjøpe og selge tjenester i utlandet. Euroen påvirker ikke vår globale oppførsel, men den gjør inntekten fra vår globale oppførsel forutsigbar.

Fredrik Karlsson, pressesjef, Svenskt Næringsliv
Vi har 48 medlemsorganisasjoner - alle støtter et ja. Vi tror renten går ned med 1% hvis Sverige slutter seg tileuroen, og ett prosents rentespenn betyr ganske mye for bedrifter som investerer. Norges tilfelle er annerledes på grunn av oljen, og Danmark? Danmark er jo i praksis med i euroen, de mangler bare sedlene.

Powered by Labrador CMS