Annonse
nyheter
Strømprisen falt til null på grunn av stormvær
Stormværet som har skylt over oss det siste døgnet førte til at strømprisen falt og eksporten av elektrisitet nådde loftet i Danmark.
Annonse
I løpet av høstens første storm ble en stor del av elforbruket i Danmark dekket av vindmøller, skriver Energinet.dk.Klokken 04 natt til fredag dekket vindmøllene rundt 80 prosent av strømforbruket. Klokken 09 fredag morgen dekket de omkring halvparten.Med en vindhastighet på omkring 20 meter i sekundet i det vestlige Jylland, hvor mange av vindmøllene er plassert, er elproduksjonen fra vindmøllene tett ved det maksimalt mulige.Forventningene til en stor produksjon av vindmøllestrøm fikk elspotprisen til å falle på den nordiske elbørsen, Nord Pool. Prisen var i noen timer natt til fredag på null.For å få balanse mellom strømproduksjonen og forbruket måtte Energinet.dk be kraftverkene om å produsere mindre fordi det ikke var plass til å eksportere mer strøm ut av landet.GIKK MOT NULL
Nylige artikler
Støre vil ikke at bøndene skal sakke akterut igjen
Avgiftskuttene på drivstoff slo rett inn på prisene
Felleskjøpet-topp får ny rolle etter aksjeavsløring
Lederutvikling: Vi vet hva som virker – hvorfor gjør vi noe annet?
Folkehelse er også å ha noe meningsfullt å gå til
Mest leste artikler
Oppsagt kommunedirektør tapte i lagmannsretten – Kragerø kommune vant fullt ut
Tidligere Redd Barna-leder Birgitte Lange har skrevet bok om å søke en utvidet form for kjærlighet utenfor romantiske forhold. Også i arbeidslivet.
EUs likelønnsdirektiv kan gi ansatte rett til å sammenligne lønn
Kongshavn blir ny fergeterminal i Oslo: Ap og Frp raser mot avtalen
Ingvill Kvernmo om arbeidsmiljø og sykefravær: Hva holder folk i jobb?