Samfunn
Svært få har søkt om utsatt formuesskatt
Bare 58 av over en halv million nordmenn med formuesskatt søkte den nye ordningen med utsatt skatt for bedriftseiere som sliter.
For å bøte på formuesskattproblemet som rammer underskuddsbedrifter, har regjeringen innført en ordning der man kan søke om utsatt formuesskatt dersom den har oppstått på bakgrunn av en bedrift som går med underskudd, skriver Klassekampen.
Fasiten for skatteåret 2016 er at bare 58 personer har søkt om en slik utsettelse. 52 av disse vil ikke få̊ ønsket sitt innfridd, ettersom de ikke har fylt ut det nødvendige vedlegget.
– Gitt at dette er et så stort problem som enkelte har hevdet, er det overraskende at så få̊ har søkt og at mange ikke har dokumentert hvilken formuesskatt de søker fritak for, sier professor Guttorm Schjeldrup ved Norges Handelshøyskole.
Stortingsrepresentant Torstein Tvedt Solberg (Ap) mener at tallene viser at formuesskattekutt er lite treffsikkert for å styrke næringslivet.
Professor Annette Alstadsæter ved Norges miljø- og biovitenskapelige universitet mener på sin side det er for tidlig å trekke en endelig konklusjon om hvorvidt formuesskatten tynger mange bedriftseiere som sliter eller ikke.
–Det at så få̊ har søkt om utsettelse av formuesskatt på aksjer, kan tyde på at formuesskatten skaper mindre problemer for bedriftseiere enn man kan få̊ inntrykk av fra den offentlige debatten. Stort sett er det eksempler som blir holdt fram, og vi vet lite om hvordan det totale bildet ser ut. Men det at få̊ har brukt ordningen, er ikke i seg selv nok til å trekke en endelig konklusjon, mener hun.
Nylige artikler
Gazakomité tar ikke over styringen før israelske styrker er trukket ut
Hashim Abdi (Ap) ber muslimske miljøer ta et oppgjør etter terrorangrepet i Berlin
Forskning de ikke forstår
Sykefravær koster dyrt. Det gjør passivitet også
Jørund Rytman i SMB Norge: – Mye har blitt vanskeligere for norske småbedrifter
Mest leste artikler
Tormod Harbo: Derfor misbrukes forskning i samfunnsdebatten
Norges mest lønnsomme innvandrer: Farouk Al-Kasim er reisende i den norske oljemodellen
NHO-direktør Vegard Einan advarer mot uforutsigbar arbeidslivspolitikk og nye overtidsregler for deltid
Verdens beste vann
Over 325.000 evakuert fra skogbranner i Frankrike og Spania