Samfunn
Sverige med milliardsatsing på eksperimentering i det offentlige
Sveriges innovasjonsmyndighet, Vinnova, skal bruke en milliard kroner de kommende ti årene på egne sentre for eksperimentering i offentlig sektor.
Satsingen er en del av regjeringens initiativ «Testbädd Sverige» som har til hensikt å gjøre Sverige til et attraktivt sted for testing for internasjonale virksomheter.
- KS VIL HA MER EKSPERIMENTERING I KOMMUNENE – Vi må bli flinkere til å eksperimentere
Egne miljøer for testing og demonstrasjon av produkter er blitt stadig viktigere for næringsliv og offentlig sektor de siste årene.
I første omgang er det offentlige virksomheter som inviteres til å teste løsningene sine i «virkelighetsnære» miljøer.
– Det svenske velferdssystemet har potensial til å bli et internasjonalt testmarked, sier Karin Eriksson i Vinnova i en pressemelding.
Eriksson peker på helsevesenet som skal gjennom en storstilt omstilling. Mens mye foregår på sykehus i dag, skal stadig av behandlingen foregå nærmere pasienten i fremtiden.
Nylige artikler
Støre vil ikke at bøndene skal sakke akterut igjen
Avgiftskuttene på drivstoff slo rett inn på prisene
Felleskjøpet-topp får ny rolle etter aksjeavsløring
Lederutvikling: Vi vet hva som virker – hvorfor gjør vi noe annet?
Folkehelse er også å ha noe meningsfullt å gå til
Mest leste artikler
Oppsagt kommunedirektør tapte i lagmannsretten – Kragerø kommune vant fullt ut
Tidligere Redd Barna-leder Birgitte Lange har skrevet bok om å søke en utvidet form for kjærlighet utenfor romantiske forhold. Også i arbeidslivet.
EUs likelønnsdirektiv kan gi ansatte rett til å sammenligne lønn
Ingvill Kvernmo om arbeidsmiljø og sykefravær: Hva holder folk i jobb?
Kongshavn blir ny fergeterminal i Oslo: Ap og Frp raser mot avtalen