Samfunn
Sverige og Tyskland vil endre asylsystemet
Ønsker å gjøre endringer i asyl- og migrasjonspolitikken i løpet av kort tid.
Det skriver europaportalen.se.
Dette er resultater av samtaler mellom lModeratene-leder Anna Kindberg Batra og leder for kristendemokratene i Tyskland, Angela Merkel.
Tyskland vil at asylpolitikken skal bli det neste store EU-prosjektet, etter at den greske krisepakken er klar, bekreftet Merkel til tv-kanalen ZDF.
– Vi må få til en felles klassifisering av såkalte utspringsland. I Tyskland kommer vi til å diskutere om Bosnia og Hercegovina, Serbia og Albania skal klassifiseres som dette, sa Merkel, og ønsker dermed å vurdere om innvandrere og asylsøkere fra vestre Balkan skal kunne utvises raskere.
Etter en 45 minutters samtale mellom Batra og Merkel kunne partilederne konstatere at de har samme oppfatning om utfordringen.
– Angela Merkel hadde oppfattet Moderatenes politikkutvikling på dette området, og ga ros for dette. Etter dette diskuterte de viktigheten av å ha en europeisk asyl- og migrasjonspolitikk, og at det er interessant at de har likt syn på saken, sa Anne Kindberg Batras pressesjef, Linda Norberg til europaportalen.se.
Nylige artikler
Forsvaret bistår politiet med vakthold i Oslo
Trump: – Vi avsluttet krigen med Iran i dag
Norsk sokkel har passert toppen – eksporten på rekordnivå
Om fornuft og dømmekraft i lederskapet
Jeg jobber med KI. Derfor vil jeg helst ikke snakke om KI
Mest leste artikler
Torbjørn Aas om når styring tar plassen til ledelse: Derfor må offentlig sektor styres bedre
Studentenes reaksjon på kunstig intelligens handler ikke bare om jobber, men om læring, kritisk tenkning og et mer krevende arbeidsliv.
Norsk studie: Toppledere lar personlige verdier og følelser styre beslutninger
Anthropic ber om KI-pause: Reell advarsel eller smart PR-stunt?
Marlen Lauritsen/Silje Finnskog Jensen: Lederflukt er den største sikkerhetsrisikoen i norsk næringsliv