Samfunnsansvar
Syv års fengsel for tidligere Yara-topp
Tidligere sjef for konsernets antikorrupsjonsarbeid dømt for grov korrupsjon.
Den tidligere Yara-toppen Kendrick T. Wallace (71) ble tirsdag dømt til sju år i fengsel for grov korrupsjon i Libya og India, opplyser Borgarting lagmannsrett.
Wallace ble tidlig i desember dømt til to og et halvt års fengsel i tingretten, men valgte å anke dommen. Han var den eneste av fire tidligere ledere i konsernet som ble funnet skyldig.
Ifølge Økokrim var bestikkelsene som ble tilbudt på vel 43,5 millioner kroner. Lagmannsretten vurderte Wallaces sentrale rolle i gjennomføringen av korrupsjonshandlingene og at dette fremsto som godt planlagt i skjerpende retning ved straffeutmålingen. Den domfeltes posisjon i konsernledelsen - som juridisk direktør - ble også vektlagt. Wallace var blant annet ansvarlig for konsernets antikorrupsjonsarbeid.
Den nye dommen er i tråd med Økokrims påstand, men ble ifølge dommen ikke påvirket av at det var andre som først tok initiativet til handlingene. Strafferammen for grov korrupsjon er ti års fengsel.
– Saken er kanskje den mest alvorlige korrupsjonssaken som er pådømt i Norge når det kommer til størrelsen på bestikkelsesbeløpet, fordi det er begått av et medlem av konsernledelsen og fordi det dreier seg om bestikkelser av høytstående myndighetspersoner i Libya og India, sier førstestatsadvokat Marianne Djupesland i ØKOKRIM.
– Her er det dessuten to alvorlige tilfeller, og det er derfor riktig at lagmannsretten vesentlig har skjerpet straffen fra tingretten, legger hun til.
Nylige artikler
– Tjenende ledelse er krevende, men effektivt
Makt ikke viktigst i lederskap
«Tjenende lederskap», der ansatte settes først, var negativt for lønnsomheten
Rekordmange studerer ved fagskole
Forsvarsbudsjettet øker kraftig – mens diplomatiet slankes
Mest leste artikler
Torbjørn Aas om når styring tar plassen til ledelse: Derfor må offentlig sektor styres bedre
Studentenes reaksjon på kunstig intelligens handler ikke bare om jobber, men om læring, kritisk tenkning og et mer krevende arbeidsliv.
Når ledere blir flaskehalsen ved bruk av KI i arbeidslivet
Hva skjer i hjernen ved stress, og hvordan påvirker det beslutninger og lederskap?
Anthropic ber om KI-pause: Reell advarsel eller smart PR-stunt?