nyheter
Tandberg best på corporate governance
Corporate governance, eller god virksomhetsstyring, er i vinden som aldri før. Det amerikanske magasinet BusinessWeek presenterte nylig en oversikt fra Institutional Shareholder Services (ISS) over god selskapsstyring i Europa og Asia.
ISS har vurdert børsselskaper fra elleve europeiske og tre asiatiske land ut fra åtte kriterier, som blant annet styrets sammensetning, eierstruktur, samt sentrale personers lønnspakker. På grunnlag av disse kriteriene har selskapene fått tildelt en karakter (corporate governance quotient). En score på 99 betyr for eksempel at selskapet gjorde det bedre enn 99 prosent av selskapene i undersøkelsen.
Med en score på 74,3 toppet Tandberg den norske listen, fulgt av DNB, Telenor, Nera og Opticom. Storebrand ble den norske listens jumbo. Selskapet scoret bare 2,8 poeng.
Sammenlignet med de beste svenske selskapene, gjorde de norske selskapene det relativt svakt. TeliaSonera fikk en score på hele 98,7 poeng, og havnet dermed helt i tet i den svenske undersøkelsen.
Best:
(karakter i parentes)
Tandberg (74,3)
DNB (67,6)
Telenor (62,4)
Nera (58,3)
Opticom (45,6)
Verst:
Storebrand (2,8)
Pan Fish (8,1)
Smedvig (10,5)
Schibsted (17,1)
Statoil (17,1)
Kilde: BusinessWeek
Nylige artikler
Mer korsfestelse, mindre tilgivelse
– Styrene er ikke en vei inn i ledelse
Utlendingsnemnda skal se på 76 saker på ny i lys av dom
Mímir Kristjánsson om truslene: – Det klikket for meg
USAs visepresident til Ungarn bare dager før valget
Mest leste artikler
Hvordan kontorløsninger påvirker sykefravær blant ansatte
Ingvill Kvernmo: Forstå psykososialt arbeidsmiljø - arbeidsgivers ansvar og vanlige misforståelser
Debatt om statens lederlønnssystem: Fremtidige endringer i lønnsoppgjøret
Psykologisk trygghet i norsk arbeidsliv: NHH-forsker Bård Fyhn deler innsikt
Truls Liland om god ledelse: Forvalterskap fremfor imperiebygging