nyheter
Tandberg best på corporate governance
Corporate governance, eller god virksomhetsstyring, er i vinden som aldri før. Det amerikanske magasinet BusinessWeek presenterte nylig en oversikt fra Institutional Shareholder Services (ISS) over god selskapsstyring i Europa og Asia.
ISS har vurdert børsselskaper fra elleve europeiske og tre asiatiske land ut fra åtte kriterier, som blant annet styrets sammensetning, eierstruktur, samt sentrale personers lønnspakker. På grunnlag av disse kriteriene har selskapene fått tildelt en karakter (corporate governance quotient). En score på 99 betyr for eksempel at selskapet gjorde det bedre enn 99 prosent av selskapene i undersøkelsen.
Med en score på 74,3 toppet Tandberg den norske listen, fulgt av DNB, Telenor, Nera og Opticom. Storebrand ble den norske listens jumbo. Selskapet scoret bare 2,8 poeng.
Sammenlignet med de beste svenske selskapene, gjorde de norske selskapene det relativt svakt. TeliaSonera fikk en score på hele 98,7 poeng, og havnet dermed helt i tet i den svenske undersøkelsen.
Best:
(karakter i parentes)
Tandberg (74,3)
DNB (67,6)
Telenor (62,4)
Nera (58,3)
Opticom (45,6)
Verst:
Storebrand (2,8)
Pan Fish (8,1)
Smedvig (10,5)
Schibsted (17,1)
Statoil (17,1)
Kilde: BusinessWeek
Nylige artikler
Støre vil ikke at bøndene skal sakke akterut igjen
Avgiftskuttene på drivstoff slo rett inn på prisene
Felleskjøpet-topp får ny rolle etter aksjeavsløring
Lederutvikling: Vi vet hva som virker – hvorfor gjør vi noe annet?
Folkehelse er også å ha noe meningsfullt å gå til
Mest leste artikler
Oppsagt kommunedirektør tapte i lagmannsretten – Kragerø kommune vant fullt ut
EUs likelønnsdirektiv kan gi ansatte rett til å sammenligne lønn
Tidligere Redd Barna-leder Birgitte Lange har skrevet bok om å søke en utvidet form for kjærlighet utenfor romantiske forhold. Også i arbeidslivet.
Kongshavn blir ny fergeterminal i Oslo: Ap og Frp raser mot avtalen
Ingvill Kvernmo om arbeidsmiljø og sykefravær: Hva holder folk i jobb?