DP helg
Teuta Dibrani med sin debutroman
Du vil ikke gå glipp av vårens store ungdomsroman, Hvis dette var en film, av debutant Teuta Dibrani.
Teuta Dibrani er oppvokst i Fredrikstad og bor i Oslo. Hun er medgrunnlegger av det litterære tidsskriftet VOKS, en plattform for minoritetsforfattere, og har gått både forfatterstudiet i Bø og Gyldendals skriveskole.
Dibrani skriver ærlig og medrivende om hvordan det er å være ung i dag. Hun kan sammenlignes med suksessforfattere som Neda Alaei og Alexander Kielland Krag. Hvis dette var en film er hennes første roman.
Hvorfor går alt galt, når du bare prøver å gjøre det riktige?
Arta går første året på videregående. Sammen med bestevenninnen Elise driver hun en filmklubb på Instagram, som bare får flere og flere følgere. De får til og med tilbud om å dekke en filmfestival! Det er bare det at moren til Arta har fått kreft, men Arta får seg ikke til å fortelle det. Når foreldrene til Elise skal skilles i tillegg, befinner Arta seg plutselig i en intens dragkamp mellom vennskapet med Elise, og forpliktelsene på hjemmebane.
Kommer Arta til å miste både moren og bestevenninnen?
Hvis dette var en film er en nær og gripende fortelling om oppvekst, vennskap, flerkulturalitet og stormende følelser. Dibrani har trukket inn flere elementer fra eget liv. Blant annet har hun selv, i likhet på Arta i boka, kjent på hvordan livet snus opp ned når ens mor får kreft.
Lansering: 22. april.
Nylige artikler
Konkurranseklausulen – blokkerer den jobbyttet mitt?
Britisk statsminister utelukker EU-søknad i denne perioden
Lula gjenvalgt som president i Brasil, taperen nekter å godta resultatet
106 ansatte får sluttpakke i NRK
Et offentlig Norge som regulerer og bevilger – ikke skaper: Er norsk næringsutvikling i Norge ute av kurs?
Mest leste artikler
KI kan ta feil med stor overbevisning – illusjonen om én intelligens
NITO: Arbeidsgivere må følge reglene om overtid
NVE gir første vindkraftkonsesjon på ni år
– «De tradisjonelle» vil fortsette å gjøre det samme, med lavere kostnader. «De smarte» tenker annerledes
Ny metastudie viser at det å fremstå som en ledertype ikke nødvendigvis gir effektiv ledelse.