Samfunn
Tilbake i banen
Finansminister Sigbjørn Johnsen (Ap) vil tilbake til handlingsregelen for oljepenger i 2012 og den fireprosentsbanen reglen tilsier – og fortsetter de gode tidene, vil han bruke mindre.
– Vi skal tilbake til handlingsregelen i 2012. Men hvis vi over tid får en vekst i økonomien som er over trendveksten, må vi klare å komme under fireprosentsbanen, for da kan vi bygge oss opp reserver, sier Johnsen til Dagens Næringsliv.
Han regner med at veksten allerede i år vil ligge over trendveksten – den langsiktige veksten i økonomien – og mener utsiktene videre er gode, selv om det er knyttet mye usikkerhet i utviklingen i de markedene Norge er avhengige av, først og fremst de europeiske.
Dessuten har eldrebølgen begynt å skylle inn over statens utgifter. Med det blir handlingsrommet i budsjettpolitikken stadig mer redusert. Stadig færre jobber for stadig flere pensjonister.
– Fram til nå har vi hatt demografien med oss. Forholdet mellom dem som er i arbeid og dem over 67 år har vært gunstig. Nå snur det seg, konstaterer finansministeren.
Nylige artikler
5 drivkrefter ved valg av arbeidsgiver
Volvo nedbemanner – 2000 mister jobben i Sverige
Imdi: Nesten 2000 færre flyktninger ventet neste år
Vi må starte før sykefravær — ikke etter
Staten skal ikke ansette seg ut av KI-omstillingen
Mest leste artikler
KI kan ta feil med stor overbevisning – illusjonen om én intelligens
NITO: Arbeidsgivere må følge reglene om overtid
NVE gir første vindkraftkonsesjon på ni år
– «De tradisjonelle» vil fortsette å gjøre det samme, med lavere kostnader. «De smarte» tenker annerledes
Henning Bang: Hva skiller gode og dårlige ledergrupper?