Samfunn
Tingretter i Østfold vil slå seg sammen
Tingrettene i Sarpsborg, Fredrikstad, Moss og Halden ønsker å slå seg sammen til Østfold tingrett.
– Tingrettene i Fredrikstad, Halden, Moss og Sarpsborg er i dialog om å slå seg sammen til Østfold tingrett, skrev de fire rettsinstansene i en pressemelding i forrige uke.
Initiativet kommer fra de fire domstolene. Samtlige sorenskrivere og tillitsvalgte for de ansatte signerte 12. februar en intensjonsavtale som forplikter til et lokalt forankret samarbeid om en felles tingrett.
Parats hovedtillitsvalgt i domstolene, Nina Anderson, sier det er avholdt fellesmøte for ansatte ved alle tingrettene i Østfold og deretter interne møter ved den enkelte domstol.
– Dette har vært en god prosess der ledelsen har lyttet til oss ansatte som har stått sammen for å få en god avtale, sier Anderson.
De aktuelle kommunene, andre interessenter og brukerne av domstolene vil i mars i år bli invitert til dialog om forslaget fra de fire domstolene, skriver Fredriksstad Blad.
Sammenslåing må godkjennes i Stortinget. En sammenslått tingrett i Østfold kan bli en av de største i Norge med om lag 50 ansatte.
Det er ennå ikke tatt stilling til hvor denne tingretten skal plasseres.
Nylige artikler
20 alvorlige fallulykker på jobb siden april: – Dette er for høye tall
Rubio: USA vil ha Iran-avtale, men ikke for enhver pris
Utviklingsministeren: – Norske penger hjelper folk i Venezuela
Frankrike stenger atomreaktorer i varmen
Våre viktigste kolleger bor på innsiden
Mest leste artikler
Må sjefen for E-tjenesten ha militær bakgrunn? Strid om sivil leder
Jan Ketil Arnulf om å åpne for en sivil sjef for E-tjenesten: Ingen garanti for å finne en god kandidat
ADHD i arbeidslivet: Slik kan åpenhet og fleksibilitet gi bedre resultater på jobb
Pål Voss om at ledere lærer feil ting om kunstig intelligens: Derfor er dømmekraft viktigst
Studie: Narsissistiske ledere vil ha ansatte tilbake på kontoret