Samfunn
Tre EU-land avslørt som skattedumpere
Har blokkert EU-avgjørelser for å forhindre skattedumping.
Det skriver europaportalen.se, som viser til en protokoll fra to såkalte rådsarbeidsgrupper. Der har diplomater og tjenestemenn fra medlemslandene møttes, og den tyske avisen Der Spiegel har lest protokollen.
Den viser at landene Nederland, Belgia og Luxembourg systematisk har stoppet forslag om å gjøre skatteavtaler med foretak mer transparente og stoppe skattedumping. Dette har pågått siden 2010 – kanskje i enda flere år.
Spesielt Nederland og Luxembourg skal ha hatt egne opplegg for å sanke inn skatter fra store foretak, ifølge nettstedet
Praksisen har vært at internasjonale foretak overfører store deler av sine overskudd til datterselskaper i et land som har inngått en fordelaktig skatteavtale med foretaket.
«Representantene fra øvrige EU-land visste om mye av det som foregikk», skriver Der Spiegel.
Nylige artikler
Direktørveldet er over oss – ikke minst i NHO
Når ansatte låses fast, taper både arbeidslivet og samfunnet
«Mitt barn oppfører seg i alle fall bra»
Advokat-Norge kjekler om særlig uavhengig stilling
Norske mediebedrifter tar Meta til retten
Mest leste artikler
KI kan ta feil med stor overbevisning – illusjonen om én intelligens
NITO: Arbeidsgivere må følge reglene om overtid
NVE gir første vindkraftkonsesjon på ni år
– «De tradisjonelle» vil fortsette å gjøre det samme, med lavere kostnader. «De smarte» tenker annerledes
Ny metastudie viser at det å fremstå som en ledertype ikke nødvendigvis gir effektiv ledelse.