Annonse
nyheter
Tror på økt inflasjon
Norges Bank tror inflasjonen i landet vil øke, og vil derfor sette renten deretter i tiden fremover.
Annonse
I dag var det rentemøte i Norges Bank, og konklusjonen ble at renten holdes uendret på 3,0 prosent.Til tross for dette ligger det renteøkning i luften, for i rapporten skrev Norges Bank at fortsatt høy kapasitetsutnytting og vekst trolig vil føre til at inflasjonen etter hvert tar seg opp.Derfor varsles det at renten vil økes for å hindre at økonomien ekspanderer for mye.Disse punktene legger Norges Bank til grunn for vurderingen:
- Veksten i norsk økonomi er høy. Foreløpige nasjonalregnskapstall viser at BNP for Fastlands-Norge var 3,8 prosent høyere i første halvår i år sammenlignet med første halvår i fjor. Eksport og privat konsum bidro mest til veksten
- Sysselsettingen vokser kraftig. Ifølge tall fra nasjonalregnskapet økte antall sysselsatte personer og antall utførte timeverk med henholdsvis 2,2 og 1,8 prosent fra første halvår i fjor til første halvår i år. Ifølge Statistisk sentralbyrås arbeidskraftsundersøkelse (AKU) økte antall sysselsatte sesongjustert med 17 000 personer i perioden mai-juli fra den foregående tremånedersperioden.
- Arbeidsledigheten har falt markert. Sesongkorrigert ledighet var ifølge AKU 3,2 prosent i perioden fra mai til juli, en nedgang på 0,3 prosent fra den foregående tremånedersperioden. Den registrerte arbeidsledigheten falt videre i august, og utgjør nå sesongjustert 2,5 prosent av arbeidsstyrken.
- Kapasitetsutnyttingen i næringslivet er høy. Andelen av bedriftene i Norges Banks regionale nettverk som rapporterer om problemer med å møte etterspørselen har økt til 59 prosent. Arbeidskraft er den største knapphetsfaktoren.
- Foretakenes gjeldsvekst tiltar.
- Gjeldsveksten til husholdningene avtok noe i juli, men er fortsatt høy.
Nylige artikler
Europas viktigste forsvar er ikke bare flere våpen
Mindre prisvekst gir rentehåp: – Veldig gode nyheter
Den perfekte kandidaten finnes bare på papiret
KS-leder Gunn Marit Helgesen: – Har store forventninger til Kommunekommisjonen II
Ny rapport: Vest-Europa har opplevd sin varmeste juni noensinne
Mest leste artikler
Ny ikke-relevant drittpakke mot Støre
KS-leder Gunn Marit Helgesen: Vil ha større lokalt handlingsrom og reduserte forventninger til kommunene
Even Bolstad i HR Norge: Stortinget må ta tak i sykefravær og AFP
Støre må støtte forhandlinger med Russland om Ukraina på Nato-toppmøtet
Lavere inflasjon i juni gir rentehåp – prisveksten langt under Norges Banks anslag