Annonse
nyheter
Tror på økt inflasjon
Norges Bank tror inflasjonen i landet vil øke, og vil derfor sette renten deretter i tiden fremover.
Annonse
I dag var det rentemøte i Norges Bank, og konklusjonen ble at renten holdes uendret på 3,0 prosent.Til tross for dette ligger det renteøkning i luften, for i rapporten skrev Norges Bank at fortsatt høy kapasitetsutnytting og vekst trolig vil føre til at inflasjonen etter hvert tar seg opp.Derfor varsles det at renten vil økes for å hindre at økonomien ekspanderer for mye.Disse punktene legger Norges Bank til grunn for vurderingen:
- Veksten i norsk økonomi er høy. Foreløpige nasjonalregnskapstall viser at BNP for Fastlands-Norge var 3,8 prosent høyere i første halvår i år sammenlignet med første halvår i fjor. Eksport og privat konsum bidro mest til veksten
- Sysselsettingen vokser kraftig. Ifølge tall fra nasjonalregnskapet økte antall sysselsatte personer og antall utførte timeverk med henholdsvis 2,2 og 1,8 prosent fra første halvår i fjor til første halvår i år. Ifølge Statistisk sentralbyrås arbeidskraftsundersøkelse (AKU) økte antall sysselsatte sesongjustert med 17 000 personer i perioden mai-juli fra den foregående tremånedersperioden.
- Arbeidsledigheten har falt markert. Sesongkorrigert ledighet var ifølge AKU 3,2 prosent i perioden fra mai til juli, en nedgang på 0,3 prosent fra den foregående tremånedersperioden. Den registrerte arbeidsledigheten falt videre i august, og utgjør nå sesongjustert 2,5 prosent av arbeidsstyrken.
- Kapasitetsutnyttingen i næringslivet er høy. Andelen av bedriftene i Norges Banks regionale nettverk som rapporterer om problemer med å møte etterspørselen har økt til 59 prosent. Arbeidskraft er den største knapphetsfaktoren.
- Foretakenes gjeldsvekst tiltar.
- Gjeldsveksten til husholdningene avtok noe i juli, men er fortsatt høy.
Nylige artikler
Balansekunstner Støre vil ikke at Nato raser sammen
Ny rapport: De rike i verden blir bare rikere
Skipsmegler fikk sparken etter puppebilde – fikk medhold i ankesak
Trump i melding til Støre: Ikke lenger forpliktet til å tenke utelukkende på fred
Å klage på Trump hjelper ingen
Mest leste artikler
Noen ledere velger operative roller over lederstillinger
Frank Gran om arbeidsmiljølovens nye krav: Politiets utfordringer i 2026 fører til lovbrudd
Magne Lerø: Slik sprenger sikkerhetskrav offentlige budsjetter i Norge
LO og Ap-regjeringens samarbeid irriterer andre parter i arbeidslivet
Arbeidstilsynet lover mer veiledning etter kritikk fra arbeidsgivere