Europa
Tusk: – Unødvendig med EU-granskning av Polen
Europarådets leder, Donald Tusk, liker ikke EU-kommisjonens granskning av demokratiet i Polen.
Det skriver europaportalen.se.
Forrige uke besluttet EU-kommisjonen å innlede en undersøkelse av rettssikkerheten i Polen etter at den nasjonalkonservative regjeringen ble kritisert for å gjøre inngrep i rettssikkerheten.
Leder av Europarådet, polakken Donald Tusk, mener dette var en dårlig beslutning:
– Jeg er ikke så entusiastisk over det EU-kommisjonen skal gjøre. Jeg vil ikke at mitt land befinner seg i en situasjon der det kritiseres og granskes, sa Tusk mandag, etter et møte med den polske presidenten, Andrzej Duda, som representerer regjeringspartiet.
Tusk presiserer at han ikke tror kommisjonen prøver å stigmatisere Polen.
– Jeg tror kommisjonen handler i god tro, og vil klargjøre situasjonen. Men jeg kan forestille meg at dette målet kan nås med andre metoder, sa han til europaportalen.
Tusk er tidligere polsk statsminister, og tilhører det liberalkonservative partiet som tapte valget i høst. Han oppfordrer nå til å utvise ro på begge sider av konflikten.
– Alle må roe seg og avstå fra hysterisk oppførsel. Polen har ingen fiender i EU eller i Brüssel, sa Donald Tusk til nettstedet.
Nylige artikler
Støre om beredskap i Norden: – Vi lever på en illusjon
Toppdiplomat foreslår løsninger for å unngå Nato-skilsmisse
Når omsorg møter prestasjonskrav – et paradoks i arbeidslivet vi snakker for lite om
Sparket sjef i ny sjefjobb?
– For meg handler ikke LinkedIn om synlighet for synlighetens skyld
Mest leste artikler
Jobb & karriere: Hvordan vite om du skal bli i jobben eller gå videre som leder
Konsekvenser av innleie-innstramminger i bygg- og anleggsbransjen
Hvordan unngå å overbelaste dine mest motiverte ansatte
Trine Larsen om å forberede seg på sorte svaner: Uforutsigbarhet i dagens verden
Hvordan norske toppledere bruker LinkedIn – og lykkes med det