Aktuelt
Tvilsomme tall om trygdesvindel
Nyheten om at Norge trygdesvindles for seks milliarder kroner i året, fikk store oppslag i norske medier. Men tallet er svært usikkert og bygger mer på antakelser enn på fakta.
For å beregne omfanget av trygdesvindel har Proba samfunnsanalyse brukt en såkalt ekspertpanelmetode. Det betyr at en liten gruppe fagfolk, de fleste ansatt i Nav, har anslått svindelomfanget. Deretter har Proba beregnet et gjennomsnitt av disse anslagene.
Stor enighet om omfanget
Med denne metoden kan en sterkt avvikende oppfatning fra én person drive svindeltallet kraftig i været. Det har skjedd i anslaget over svindel med uførepensjon, som ifølge Proba-rapporten er den ordningen det svindles mest med. Anslaget for denne ordningen bygger på vurderingene til et ekspertpanel på ni personer, hvorav sju jobber i Nav.
Åtte av deltakerne i dette ekspertpanelet anslo i gjennomsnitt at svindel utgjør 3,2 prosent av det samlede beløpet som utbetales i uførepensjon. Den niende deltakeren mente svindelandelen var omtrent fem ganger så høy, på hele 15 prosent.
Avvikende anslag drev svindeltallet i været
Basert på antakelsene til de åtte mest samstemte fagfolkene ville anslaget over svindel med uførepensjon ligget på 1,8 milliarder kroner i året. Det sterkt avvikende anslaget fra den niende paneltakeren gjorde imidlertid at svindelanslaget ble 700 millioner kroner høyere, på hele 2,5 milliarder kroner.
Proba påpeker i sin rapport at dette anslaget er svært usikkert på grunn av den store uenigheten blant ekspertene.
Denne artikkelen sto på trykk i Velferd 3-2013. Elektronisk utgave kan kjøpes her.
Nylige artikler
Gir råd om hvordan du blir mer effektiv på jobben med KI
KI-genererte varsler ute av kontroll
Er det greit å ta ekstrajobb hos en annen arbeidsgiver?
Rødt vil stanse nye datasentre: – Kan ikke bli hele Europas minnepinne
Demokratiets skjulte makt: Hvem bestemmer egentlig hvilken kunnskap som teller?
Mest leste artikler
Vegard Einan: Overtidsbetaling for deltidsansatte kan koste milliarder
4 av 10 ledere synes det er krevende å lede ansatte som jobber fra hjemmekontor, viser undersøkelse
Ståle Langvik: 84 milliarder brukt uten bedre resultater i skolen
Omorganiseringer øker kraftig: Flere frykter å miste jobben
La Jens Stoltenberg starte dialog med Russland og Putin