Europa
Tysk økonomiminister gir opp TTIP–forhandlingene
Vil ikke underkastes amerikanske krav.
Det skriver Europaportalen.
Etter tre års forhandlinger og 14 samtalerunder sier Tysklands økonomiminister Sigmar Gabriel at nok er nok. For lite har hendt i samtalene om ny handelsavtale mellom Europa og USA, rapporterer Deutche Welle.
– Etter min mening har forhandlingene med USA de facto mislyktes, til tross for at ingen egentlig ønsker å erkjenne det, sa Gabriel. Han påpekte at ikke et eneste av de 27 forhandlingskapitlene er klare.
Det transatlantiske partnerskapet for handel og investeringer (TTIP) har som mål å fjerne toll og andre handelsavgifter og å få til et samarbeid om regler og standarder. Frihandelssonen med 800 millioner forbrukere blir den største av sitt slag i verden.
En av årsakene til at forhandlingene er mislykkede er ifølge Sigmar Gabriel at «vi europeere ikke vil underkaste oss amerikanske krav».
Nylige artikler
Fredsprisvinneren vant folkets hjerter – tross alt
Ny vurdering av pendlerfradrag kan gi penger tilbake
Dette er Høyre-trioens distriktsalibi: Odelsgutt fra bøgda
Slik skal Norge gjøre seg mer attraktivt
Chile kan få sin mest høyreorienterte president siden Pinochet
Mest leste artikler
Økende arbeidsledighet blant unge: Er arbeidslivet tilpasset Gen Z?
Slakter eget slagord
Historisk vedtak: FN-konvensjon for funksjonshemmede innlemmes i norsk lov
Frank Gran om omkamper i kunnskapsorganisasjoner: Forståelse og ledelse
Ole Gustav Gjekstad: Ny landslagssjef med fokus på individuell teknikk