Samfunn
– Ulikhet kan være positivt
World Economic Forum: Til tross for at makt og økonomi samles på få hender, mener økonomiprofessor det er nødvendig at noen blir veldig rike for at fattigdom skal kunne bekjempes.
Professor Kjetil Storesletten ved Universitetet i Oslo (UiO) mener sågar det er nødvendig for å kunne utrydde fattigdom:
– Fattige land og fremvoksende økonomier må gjennom en industrialiseringsprosess som krever stor tilgang på kapital og investeringer. Historisk har kapitalistiske virkemidler vist seg uovertrufne til dette, og en av konsekvensene er at noen blir veldig rike, sier Storesletten til Vårt Land.
Det rakettvoksende antallet milliardærer i Kina og India bekymrer ham ikke, selv om denne utviklingen skal ha bidratt til å trekke flere hundre millioner ut i fattigdom de siste to–tre årene.
– Det kan synes betenkelig at noen blir grunnrike, men hvis vi bryr oss om lønningene for verdens fattigste, vil jeg si det er ubetinget bra for dem at dette skjer. Om 15 eller 30 år vil vanlige lønninger i Kina være vesentlig høyere enn i dag, fordi når noen blir rike, så vil konkurransen om å investere i deres arbeidskraft bli mye større, sier han til avisen.
Storesletten deler imidlertid frykten for at økende ulikhet i en del rike land kan svekke den økonomiske veksten og skape sosial uro, skriver Vårt Land.
Nylige artikler
Må man formalisere egen avtale om hjemmekontor?
Sannsynligvis mer bombing av Iran
Hvordan sikrer staten seg den beste sjefen?
Advokat: KI-råd og lav varslingsterskel skaper unødige konflikter i arbeidslivet
Første streik i årets lønnsoppgjør et faktum
Mest leste artikler
Jobb & karriere: Hvordan vite om du skal bli i jobben eller gå videre som leder
Konsekvenser av innleie-innstramminger i bygg- og anleggsbransjen
Hvordan unngå å overbelaste dine mest motiverte ansatte
Hvordan norske toppledere bruker LinkedIn – og lykkes med det
Trine Larsen om å forberede seg på sorte svaner: Uforutsigbarhet i dagens verden