Samfunn
– USA forbereder siktelse mot WikiLeaks-grunnlegger
Amerikanske myndigheter har forberedt en siktelse mot WikiLeaks-grunnlegger Julian Assange med tanke på å pågripe ham, opplyser kilder til CNN.
Påtalemyndigheten har slitt med å avgjøre hvorvidt grunnlovens ytringsfrihetsparagraf beskytter Assange fra rettsforfølgelse, men den har nå funnet en måte å gå videre på, sier kilder som kjenner til saken til kanalen.
Justisdepartementet har etterforsket Assange og WikiLeaks siden 2010, da nettstedet fikk stor oppmerksomhet for lekkasjen av tusenvis av dokumenter fra etterretningsanalytikeren nå kjent som Chelsea Manning. Manning ble fengslet for sin rolle i saken, men i januar forkortet president Barack Obama den 35-årige fengselsstraffen, og hun vil nå slippe ut i mai.
Assange har på sin side holdt til i Ecuadors ambassade i London siden juni 2012 for å unngå utlevering til Sverige, hvor han er anklaget for voldtekt. Han sier han frykter at han utleveres til USA etter en eventuell utlevering til Sverige.
Nylige artikler
Politisk svikt gir rasjonering på strøm
Politiledere støtter Frp-forslag – vil utrede kortere politiutdanning
Australia gir Meta, Google og Tiktok et ultimatum: Betal for nyheter eller betal skatt
Sylvi Listhaug fyrer løs – krever mer kuler og krutt
Ny EU-regel: ID-merking av katt blir påbudt, også i Norge
Mest leste artikler
Hvorfor forlater eldre arbeidslivet tidlig? Ny bok av Lisa Wade
Stortinget bremser kjønnsaktivisme i Bufdir: Hva betyr det?
HR Norge: Staten bør trekke seg fra AFP og støtte de som trenger det mest
LO og NHO forsvarer statens bidrag til AFP
Hvordan håndtere varsling før drøftelsesmøte: Arbeidsgivers rettigheter og plikter