Samfunn
Usikkert om Corbyn tvinger parlamentsmedlemmene til å støtte brexit
Labour-leder Jeremy Corbyn har bedt alle partiets parlamentsmedlemmer støtte brexit. Det er usikkert om han vil bruke tvang.
– Vi vil ikke blokkere artikkel 50. Det betyr at alle parlamentsmedlemmer i Labour blir bedt om å stemme i den retningen,» sa Corbyn torsdag. Ifølge The Telegraph er det usikkert om det betyr at parlamentsmedlemmene vil bli tvunget til å støtte regjeringens brexitpolitikk.
Uttalelsen fra lederen kom etter at et ledende medlem i opposisjonens skyggeregjering meldte at han vurderte å ikke støtte artikkel 50. Artikkel 50 i Lisboatraktaten er en prosedyre som statsminister Theresa May vil aktivere for landets utmelding av EU.
Kilder nær Labour-lederen sier imidlertid at Corbyn ikke vil tvinge noen til å støtte regjeringen, og at han ikke har bestemt seg for hva partiet vil gjøre.
– Ingen forstår hva posisjonen vår er, til og med Labours parlamentsmedlemmer forstår ikke hva posisjonen vår er. For å være helt ærlig så har vi ingen posisjon, sier et parlamentsmedlem til avisen.
Nylige artikler
Vet du hvem som er toppsjefer i de 50 største selskapene på Oslo Børs?
En kommisjon for etterpåklokskap og gapestokk etter Epstein
Tviholder på toppsjefene – laveste utskiftning på 17 år
KS: Kommuneøkonomien har blitt bedre
Kvinner i Forsvaret: Den lange veien fra ekskludering til operativ styrke
Mest leste artikler
Overtidsbetaling for deltidsansatte: Hva betyr dommen for arbeidsgivere?
Ber lagmannsretten pålegge utlevering av LO-referater i bemanningsbyråsaken
Når sjefer får ansvar for å lede flere ansatte påvirker det lederskapet, ifølge norsk studie
Kan ansatte kreve permanent hjemmekontor? Advokatene svarer om rettigheter og vurderinger
KS krever nyttigere statlige tilsyn i kommunene