Samfunn
Usikkert om Corbyn tvinger parlamentsmedlemmene til å støtte brexit
Labour-leder Jeremy Corbyn har bedt alle partiets parlamentsmedlemmer støtte brexit. Det er usikkert om han vil bruke tvang.
– Vi vil ikke blokkere artikkel 50. Det betyr at alle parlamentsmedlemmer i Labour blir bedt om å stemme i den retningen,» sa Corbyn torsdag. Ifølge The Telegraph er det usikkert om det betyr at parlamentsmedlemmene vil bli tvunget til å støtte regjeringens brexitpolitikk.
Uttalelsen fra lederen kom etter at et ledende medlem i opposisjonens skyggeregjering meldte at han vurderte å ikke støtte artikkel 50. Artikkel 50 i Lisboatraktaten er en prosedyre som statsminister Theresa May vil aktivere for landets utmelding av EU.
Kilder nær Labour-lederen sier imidlertid at Corbyn ikke vil tvinge noen til å støtte regjeringen, og at han ikke har bestemt seg for hva partiet vil gjøre.
– Ingen forstår hva posisjonen vår er, til og med Labours parlamentsmedlemmer forstår ikke hva posisjonen vår er. For å være helt ærlig så har vi ingen posisjon, sier et parlamentsmedlem til avisen.
Nylige artikler
Fristelsen til å stadig skylde på andre
Ekspert frykter Ukrainas skjebne: – Bør gå kaldt nedover ryggen på europeerne
Ny AUF-leder vil ha unge i arbeid: – Trenger mer cash
Det maskiner ikke kan gjøre
Arbeidsmiljøloven står i veien for fremtidens arbeidsliv
Mest leste artikler
Høyesterett strammer inn: Flere kan få krav på overtidsbetaling
Henning Bang: Hva skiller gode og dårlige ledergrupper?
Vegard Einan: Tariffavtaler svekker bedriftenes konkurransekraft
Slik takler du jobbavslag og beholder selvfølelsen i jobbsøkingen
Nato i kaos: Trump skaper usikkerhet om Ukraina og Russland