Ingen av de tre Sp-profilene Sandra Borch (foran t.v.), Geir Pollestad (bak t.v.) eller Emilie Enger Mehl (midten) kan føle seg trygge på gjenvalg. Øvrige på bildet er leder Unn Alma Skatvold i Politiets Fellesforbund og tillitsvalgte.
Heiko Junge / NTB
Usikkert stortingsliv for flere profiler
Profilerte politikere blir gjerne nominert på såkalt «sikre» plasser på Stortinget, men flere store navn kommer trolig til å bite negler på valgnatten.
Tidligere justis- og beredskapsminister Emilie Enger Mehl (Sp) ble i mars 2023 målt til å være regjeringens mest populære politiker. Men siden hun stiller i samme valgkrets som partileder Trygve Slagsvold Vedum, står hun på andreplassen på stortingslista – en plass Senterpartiet ikke ligger an til å beholde.
Dagens Perspektiv med Samtiden
Nett
1 mnd
19,- 209,-
KJØP
Dagens Perspektiv med Samtiden
Nett og papir
3 mnd
99,- 765,-
KJØP
Nylige artikler
BMW og Visa kutter tusenvis av ansatte
Netanyahu møtte Trump: – Positivt og produktivt
Reservekraft er Norges glemte beredskapsressurs
Utenforlandet som ønsker å være seg selv – nok
Seier og bekymring i 2026
Mest leste artikler
Tormod Harbo: Derfor misbrukes forskning i samfunnsdebatten
NHO-direktør Vegard Einan advarer mot uforutsigbar arbeidslivspolitikk og nye overtidsregler for deltid
Norges mest lønnsomme innvandrer: Farouk Al-Kasim er reisende i den norske oljemodellen
Over 325.000 evakuert fra skogbranner i Frankrike og Spania
Hashim Abdi ber muslimske miljøer ta oppgjør etter terrorangrepet i Berlin