Nyheter
Utredning foreslår å gi Konkurransetilsynet mulighet til å straffe enkeltpersoner
En ny ekstern utredning foreslår å gi Konkurransetilsynet mulighet til å straffe enkeltpersoner som medvirker til brudd på konkurransereglene med overtredelsesgebyrer og karantene.
Dagens praksis er slik: Dersom Konkurransetilsynet mener at (fysiske) personer bør straffes for å ha brutt konkurranseloven, må de anmelde saken til politiet. Tilsynet er etterpå avhengig av at politiet forfølger og prioriterer saken.
Ingen personer straffet – hittil
Dette har bidratt til at ingen enkeltpersoner er blitt straffet for brudd på konkurranseloven siden loven trådte i kraft i 2004. Det gjør at den allmennpreventive effekten svekkes, mener Nærings- og fiskeridepartementet.
– I dag kan Konkurransetilsynet bare gi overtredelsesgebyr til foretak, ikke personene som faktisk bryter loven. Det kan svekke den avskrekkende effekten som håndhevingen av loven skal ha, sier næringsminister Jan Christian Vestre.
Kun i alvorlige tilfeller
I utredningen foreslås det at enkeltpersoner kun skal sanksjoneres for de mest alvorlige tilfellene av ulovlig samarbeid, begått under særlig skjerpende omstendigheter.
At Konkurransetilsynet selv håndhever regelverket, kan gjøre sanksjoneringen mer effektiv, og gjøre sjansen større for at personer som spiller en sentral rolle i lovbruddet kan straffes, skriver departementet i en pressemelding.
Ledelseskarantene opptil fem år
I høringen foreslås det også å innføre ledelseskarantene for personer som har ledende stillinger eller verv i foretak som overtrer konkurranseloven, dersom overtredelsen gjør personen uskikket til å ha en ledelsesfunksjon. Karantenen kan vare i opptil fem år.
Professor Jon Petter Rui ved Universitetet i Bergen har utredet spørsmålet om overtredelsesgebyr og ledelseskarantene på oppdrag for Nærings- og fiskeridepartementet.
– Jeg er opptatt av at Konkurransetilsynet har gode virkemidler slik at de kan håndheve konkurranseloven effektivt. Derfor sender vi dette nå ut på høring, sier Jan Christian Vestre.
- Høringsfristen er satt til 30. juni. Høringspapirene finner du HER.
Nylige artikler
Ingen enighet om overtid for deltidsansatte
«Vi priser mangfold og integrering. Nesten som et håp om at alt skal bli norsk til slutt. Glem det»
Stoltenberg dropper fred og sikkerhet
KI-en brøt seg ut. Heldigvis skjedde det nå
Kraftig fall i utgifter til sykepleiervikarer i kommunene
Mest leste artikler
Sykmeldt: Slik ber du om tilrettelegging uten å dele diagnose
Tjenende lederskap: selvmotsigelse eller bærekraftig ledelse?
Forbes: Kong Harald V hadde liten konstitusjonell makt. Han ledet likevel
Kommuneforskere: Norge mangler politisk vilje til omstilling
Bjørn K. Haugland: Norge må styrke havforvaltningen og verne havet