Nyheter
Utredning foreslår å gi Konkurransetilsynet mulighet til å straffe enkeltpersoner
En ny ekstern utredning foreslår å gi Konkurransetilsynet mulighet til å straffe enkeltpersoner som medvirker til brudd på konkurransereglene med overtredelsesgebyrer og karantene.
Dagens praksis er slik: Dersom Konkurransetilsynet mener at (fysiske) personer bør straffes for å ha brutt konkurranseloven, må de anmelde saken til politiet. Tilsynet er etterpå avhengig av at politiet forfølger og prioriterer saken.
Ingen personer straffet – hittil
Dette har bidratt til at ingen enkeltpersoner er blitt straffet for brudd på konkurranseloven siden loven trådte i kraft i 2004. Det gjør at den allmennpreventive effekten svekkes, mener Nærings- og fiskeridepartementet.
– I dag kan Konkurransetilsynet bare gi overtredelsesgebyr til foretak, ikke personene som faktisk bryter loven. Det kan svekke den avskrekkende effekten som håndhevingen av loven skal ha, sier næringsminister Jan Christian Vestre.
Kun i alvorlige tilfeller
I utredningen foreslås det at enkeltpersoner kun skal sanksjoneres for de mest alvorlige tilfellene av ulovlig samarbeid, begått under særlig skjerpende omstendigheter.
At Konkurransetilsynet selv håndhever regelverket, kan gjøre sanksjoneringen mer effektiv, og gjøre sjansen større for at personer som spiller en sentral rolle i lovbruddet kan straffes, skriver departementet i en pressemelding.
Ledelseskarantene opptil fem år
I høringen foreslås det også å innføre ledelseskarantene for personer som har ledende stillinger eller verv i foretak som overtrer konkurranseloven, dersom overtredelsen gjør personen uskikket til å ha en ledelsesfunksjon. Karantenen kan vare i opptil fem år.
Professor Jon Petter Rui ved Universitetet i Bergen har utredet spørsmålet om overtredelsesgebyr og ledelseskarantene på oppdrag for Nærings- og fiskeridepartementet.
– Jeg er opptatt av at Konkurransetilsynet har gode virkemidler slik at de kan håndheve konkurranseloven effektivt. Derfor sender vi dette nå ut på høring, sier Jan Christian Vestre.
- Høringsfristen er satt til 30. juni. Høringspapirene finner du HER.
Nylige artikler
Økt arbeidsledighet og færre ledige stillinger i juli
For få studenthybler på leiemarkedet: – Skjønner at studenter og foreldre er urolige
Når ble motgang et tegn på at noe er galt?
Silvija Seres: Overrasket over hvor fort KI har blitt normalisert
Ungdomskriminaliteten i Oslo går ned
Mest leste artikler
Øystein Eriksen Søreide advarer: Norge er for avhengig av utenlandsk digital infrastruktur
Tormod Harbo: Derfor misbrukes forskning i samfunnsdebatten
NHO-direktør Vegard Einan advarer mot uforutsigbar arbeidslivspolitikk og nye overtidsregler for deltid
Lise Lyngsnes Randeberg: Seier i lønnsoppgjøret i staten, advarer mot populisme
John Markus Lervik om jobb og ferie: Slik bygges milliardselskaper