Samfunn
Valgforsker kritisk til Jensens Syria-utspill
Valgforsker Frank Aarebrot mener Frp-leder Siv Jensens kontroversielle utspill om Syria-flyktninger ville føre til en rotete statsform.
På Fremskrittspartiets valgkampåpning i Ålesund lørdag oppfordret Jensen kommunene til å si nei til å bosette flere Syria-flyktninger.
– Jeg trodde vel egentlig at Siv Jensen hadde nestleder Per Sandberg til å gjøre sånt som dette. Hun kan godt si at Frp er imot å ta inn flere Syria-flyktninger, men aktivt å oppfordre folkevalgte på lavere nivå til å sabotere et stortingsvedtak er å gå for langt, sier Aarebrot til Aftenposten.
Valgforskeren, som selv er medlem av Ap, mener det ville være problematisk dersom statsråder i regjeringen på flere områder skulle anbefale folk å sabotere stortingsvedtaket.
– Det ville være som om man sa at dere ikke trenger å bry dere om bygningsforskriftene, for dem er vi imot. Det ville blitt en rotete statsform, mener han.
Aarebrot mener Erna Solberg (H) tar feil når hun sier at utspillet fra Frp-lederen handler om ytringsfriheten, og mener statsminister bør avklare dette i mandagens partilederdebatt.
Siv Jensen avviste overfor NTB søndag at hun er i ferd med å sabotere Syria-forliket på Stortinget, men fastslo at hun ønsker en omkamp om saken i høstens kommunevalg.
Nylige artikler
Norge, EU og Storbritannia enige om fiskeriavtale
EUs beslag av russiske midler: De Wever alene mot Kommisjonen – men vinner hjemme i Belgia
Økt oppmerksomhet uten politisk betydning
Monument-syndrom og offentlige bevilgninger
Så mange ledere er det i kommunen der du bor
Mest leste artikler
Forsvarsmekanismer på arbeidsplassen: Hvordan ledere og ansatte lurer seg selv
Magne Lerø: Trump og EU: Forvirring rundt fredsplanen for Ukraina
Ole Gustav Gjekstad: Ny landslagssjef med fokus på individuell teknikk
Indre Namdal tester ny fastlegemodell: Kommunalt oppgavefellesskap i fokus
Vegard Einan i NHO Service og Handel: LOs søksmål om deltid truer den norske arbeidsmodellen