Samfunn
Vanskelig å finne bispekandidater
Svært mange gode kandidater takker nei til stilling som biskop i Den norske kirke når de blir spurt. Det kan være en umenneskelig oppgave å være biskop.
Det er Vårt Land som funderer over dette spørsmålet. Avisen siterer avtroppende leder i Kirkerådet, Nils-Tore Andersen, som mener bispevegringen kan ha å gjøre med at bisperollen er blitt for krevende.
– Bispemøtet må selv drøfte bisperollen slik at det ikke blir en umenneskelig oppgave å være biskop. Rollen må ha et innhold som det er mulig å fylle, sier Andersen.
Vårt Land har spurt flere som avisen mener burde vært naturlige kandidater til bispestillingen i Borg. Den blir ledig 1. august, når Helga Haugland Byfuglien tiltrer det nye embetet som fast preses. Avisen mener å vite at 25 kandidater ble spurt, men bare fire har sagt ja til å stille opp i nominasjonsprosessen.
Blant dem som bekrefter at de har takket nei, er prost Trond Bakkevig og tidligere statsråd Helen Bjørnøy.
Nylige artikler
Syltynn avtale mellom Iran og USA
Rekrutterere bruker ikke LinkedIn slik du tror – Vi skroller ikke gjennom innlegg
Flink, men uvillig
Svensk krafttrøbbel kan smitte over til Norge: – Ser uvanlig dyrt ut
Stordalen blir storeier i Norwegian etter gigantavtale
Mest leste artikler
Jan Ketil Arnulf om å åpne for en sivil sjef for E-tjenesten: Ingen garanti for å finne en god kandidat
Torbjørn Aas om når styring tar plassen til ledelse: Derfor må offentlig sektor styres bedre
Norsk studie: Toppledere lar personlige verdier og følelser styre beslutninger
NHH-studie gjort i norske bedrifter: Tjenende ledelse kan påvirke lønnsomheten negativt
Tidligere Nav-sjef Hans Christian Holte leder KI Norge: Vil skille KI-hype fra reelle endringer