Annonse
nyheter
Varmere fisk
Norske fiskerier kan tjene store penger på klimaendringer. Scenarier tyder på at varmere klima kan øke bruttoverdien innen torsk-, makrell- og sildefiske med mellom 600 og 1600 millioner kroner per år. Det skriver forsker Torbjørn Lorentzen og Rögnvaldur Hannesson ved Senter for Fiskeriøkonomi, SNF, i en kronikk i Bergens Tidende.
Annonse
Gjennomsnittstemperaturen på jorda forandrer seg i rekordfart og kan ifølge FNs klimapanel øke med 2-3 grader eller mer de neste 50 til 100 årene. Klimaendringene kan ha en rekke økologiske og samfunnsmessige konsekvenser. En av dem er endringer i fiskebestandene. Varmere hav virker gunstig på fiskens næringsgrunnlag, vandring, vekst og gyting, ifølge forskerne. Forskerne ser for seg en økning i bestanden av makrell på 20 prosent, sild 25 prosent, mens torskebestanden kan øke hele 50 prosent.Også oppdrettsnæringen vil kunne merke klimaendringene. Økt sjøtemperatur vil gjøre det mer risikabelt å drive oppdrett i de sørligste kystfylkene, som Agder, Rogaland og Hordaland. Blir temperaturen over 20 grader er det ugunstig for oppdrettslaks. På den andre siden vil økt temperatur gjøre det mer gunstig å drive oppdrett av laks nord for Stad. Utregninger viser at produksjonen kan øke med mellom 5 og 10 prosent hvert år utenfor Nordland, Troms og Finnmark dersom gjennomsnittlig sjøtemperatur øker mellom 1-2 grader.
Nylige artikler
Varsler klaget inn ulovlig forsvarskjøp – fikk sparken
Gud høyere opp på dagsordenen
Per Axel Koch går av som konsernsjef
Trekker YS inn i klagesak mot LO: – Utidig og helt uten fundament å koble YS til denne saken
Kommunene oppfyller ikke lovpålagte krav til sikkerhet
Mest leste artikler
Maria Walberg: Ledere skal få støtte fra Nav når ansatte er syke og sykefraværet skal ned
Hva skjer i hjernen ved stress, og hvordan påvirker det beslutninger og lederskap?
Tidligere Redd Barna-leder Birgitte Lange har skrevet bok om å søke en utvidet form for kjærlighet utenfor romantiske forhold. Også i arbeidslivet.
Politiets IT-enhet gikk fra 30 nyansettelser av nyutdannede og ingen plan til 600 søkere og mye læring
Slik kan staten beholde unge medarbeidere: Fem råd til statlige arbeidsgivere