Vedum mener EU blir den viktigste saken i valgkampen
Sp-leder Trygve Slagsvold Vedum sier EU blir den viktigste saken i valgkampen etter at Høyre gikk inn for å jobbe aktivt for EU-medlemskap.
Vedum varsler dermed ny kamp om EU etter Høyres landsmøtevedtak i helgen, skriver Klassekampen.
Sp-lederen mener at Høyre-leder Erna Solberg med vilje har vært uklar om partiets EU-standpunkt lenge. Han tror Høyre vil argumentere for å sende en søknad om medlemskap før en folkeavstemning og at partiet vil sette ned en kommisjon for å utrede EU-medlemskap.
– Det er slike grep de vil ta for å gjøre det mindre skummelt. Hvis vi kommer på vippen i Stortinget, vil vi blokkere alt slikt, sier Vedum.
Vedtaket på Høyres landsmøte lørdag ettermiddag gikk mot partiledelsen. Selv om Solberg stemte mot, ville et flertall at Høyre framover skal jobbe aktivt for et norsk medlemskap i EU. Dette er en klart mer offensiv holdning fra Høyre enn tidligere.
Etter vedtaket har Frp gått ut med et klart nei til EU, mens Ap tidligere har signalisert at de ikke vil ha en ny EU-kamp nå.
Nylige artikler
Togstreik avverget – for nå
Høy risiko for trusler og vold i høyere utdanning
Russland ønsker fortsatt økonomisk dialog med USA
Måling: Folket delt om dronning Mette-Marit
– Søknadsbrevet er i ferd med å fases ut
Mest leste artikler
Høyesterett skal avklare «særlig uavhengig stilling» og overtid
Hva er ADHD? Og hvordan arter ADHD seg i arbeidslivet? Lege og psykiater Espen Anker gir svar.
Tre spørsmål om endring
54 prosent av kommunedirektørene vurderer å slutte
Tre spørsmål om motstand mot endring