Samfunn
Venstre fikk nei av Datatilsynet til Facebook-kampanje
Venstre fikk nei av Datatilsynet da de så på muligheten til å bruke innsamlede epostlister til å målrette budskap på Facebook.
– Det ville vært veldig effektivt å sende Facebook-annonser direkte til epostlisten Venstre sender nyhetsbrev til, men Datatilsynet sa man må be om samtykke for å bruke epostene til andre formål enn det de er innhentet til, sier digital rådgiver Thomas Lien i Venstre i Dagens Næringsliv.
Ifølge Lien kan politisk reklame likevel benyttes på sosiale medier og kan spisses etter alt fra kjønn, bosted og alder, og hvilke interesser brukeren har. Målrettingen kan også baseres på hva man deler på tidslinjen, hvilke apper man bruker, og hvilke annonser man klikker på.
– Men man kan for eksempel ikke sende annonser til alle som kun har likt en viss side på Facebook, sier Lien.
Direktør Bjørn Erik Thon i Datatilsynet sier de har vurdert å holde øye med hvordan partiene driver valgkamp på sosiale medier fram mot stortingsvalget, men mener at bruken er såpass moderat at de ikke ser det som nødvendig.
Nylige artikler
Staten sløser – men hvem er syndebukken?
Dette er G7-lederne enige om
Høyre vil ha mer hemmelighold rundt jobbsøkere
Spørsmål om kuttet i drivstoffavgiften opp i Stortinget
8 av 10 innkjøpere i offentlig sektor mener eksterne konsulenter bidrar med spisskompetanse de selv ikke har tilgang på
Mest leste artikler
Jan Ketil Arnulf om å åpne for en sivil sjef for E-tjenesten: Ingen garanti for å finne en god kandidat
Torbjørn Aas om når styring tar plassen til ledelse: Derfor må offentlig sektor styres bedre
Slik blir du funnet av rekrutterere på LinkedIn.
Tidligere Nav-sjef Hans Christian Holte leder KI Norge: Vil skille KI-hype fra reelle endringer
NHH-studie gjort i norske bedrifter: Tjenende ledelse kan påvirke lønnsomheten negativt