Samfunn
Venstre og KrF ønsker ikke tvang i kommunereformen
Høyre ønsker å bruke tvang i en ny runde i kommunereformen, men regjeringens støttepartier Venstre og KrF ønsker at kommuner skal gå inn for sammenslåing frivillig.
Venstres nestleder Terje Breivik sier til Klassekampen at partiet også i neste periode vil mene at tvang kun må brukes unntaksvis.
– Vi har klokkertro på at dersom vi hadde fylt kommunereformen med mer innhold fra starten, hadde det sett annerledes ut i dag, sier han. Breivik mener at kommunesammenslåing ikke er et mål i seg selv.
– Målet er å flytte makt og ressurser nærmere borgerne.
I KrFs programutkast heter det at partiet forventer at Stortinget ikke tyr til mer tvang i neste periode, men Stortinget kan gripe inn om én kommune blokkerer for gode løsninger.
– Jeg har forståelse for at en del kommuner har behov for mer tid på å vurdere konsekvensene av kommunereformen, sier KrFs kommunalpolitiske talsmann Geir Toskedal.
I Høyres utkast til nytt programutkast står det at «Stortinget har et overordnet ansvar for å sikre at Norge har en hensiktsmessig forvaltningsstruktur og i siste instans må avgjøre størrelse, og antall kommuner og regioner».
Nylige artikler
Endringer i regjeringen: Støre på Slottsplassen med de nye statsrådene
Elevene som ikke er med i PISA-tallene
Norge oppretter ambassade i Qatar
Sveriges regjeringsalternativer: Anderssons umulige dilemma
Når ønsket om å jobbe møter behovet for tilrettelegging
Mest leste artikler
Tjenende lederskap: selvmotsigelse eller bærekraftig ledelse?
Sykmeldt: Slik ber du om tilrettelegging uten å dele diagnose
Høyesterett skal avklare «særlig uavhengig stilling» og overtid
Forbes: Kong Harald V hadde liten konstitusjonell makt. Han ledet likevel
Kommuneforskere: Norge mangler politisk vilje til omstilling