Annonse
Aktuelt
Venstre vil ha forsøk med borgerlønn
Landsmøtet til Venstre har vedtatt at de er positive til forsøk med borgerlønn i noen kommuner. Det ønsker blant annet byrådet i Bergen, som Venstre deltar i.
Annonse
Borgerlønn betyr at man får utbetalt penger av myndighetene uten at myndighetene stiller noen krav tilbake. Vanligvis er poenget at alle skal ha en inntekt som er stor nok til å leve av.
På sitt digitale landsmøte har partiet også vedtatt at de vil se på ulike løsninger for borgerlønn, eller en form for minstelønn.
Venstre var for borgerlønn i stortingsprogrammet i 2009 til 2013. Byrådet i Bergen, der Venstre styrer sammen med Arbeiderpartiet, KrF og MDG, vedtok i sin byrådserklæring høsten 2019 at de ønsker å prøve ut en slik ordning i byen.
Nylige artikler
Mye skrolling påvirker opplevelsen av arbeidsmiljøet
Politikerskapt mangel på ansatte i offentlig sektor
Slik leder du best når det gjelder som mest
Hver sjette tiendeklassing har et fravær som vekker bekymring
Innvandring til Norge tilbake på nivået fra 2019
Mest leste artikler
Tilsyns-Norge: Er vi i ferd med å kontrollere hverandre i senk?
Magne Lerø: Korrupsjonsforvirret Eva Joly med svingslag mot Økokrim
Kommunesammenslåinger reduserer byråkrati: Ny rapport fra Kommunekommisjonen
Robert Flataas om skolepolitikk i Norge: Behov for rammer og ressurser fremfor detaljstyring
LO avviser drøfting av innleiesaken i Samarbeidskomiteen med Ap