Annonse
Aktuelt
Venstre vil ha forsøk med borgerlønn
Landsmøtet til Venstre har vedtatt at de er positive til forsøk med borgerlønn i noen kommuner. Det ønsker blant annet byrådet i Bergen, som Venstre deltar i.
Annonse
Borgerlønn betyr at man får utbetalt penger av myndighetene uten at myndighetene stiller noen krav tilbake. Vanligvis er poenget at alle skal ha en inntekt som er stor nok til å leve av.
På sitt digitale landsmøte har partiet også vedtatt at de vil se på ulike løsninger for borgerlønn, eller en form for minstelønn.
Venstre var for borgerlønn i stortingsprogrammet i 2009 til 2013. Byrådet i Bergen, der Venstre styrer sammen med Arbeiderpartiet, KrF og MDG, vedtok i sin byrådserklæring høsten 2019 at de ønsker å prøve ut en slik ordning i byen.
Nylige artikler
Har du mot til å ikke være deg selv som leder?
Den stille makten
Feil bruk kan gjøre KI til en unyttig nikkedukke
NVE varsler betydelig høyere strømpriser på grunn av datasentre: – Det er uakseptabelt
Kraftig advarsel fra næringslivet mot Sps datasenter-u-sving
Mest leste artikler
Høyesteretts dom strammer inn reglene for særlig uavhengig stilling
Janes E. Kjeldsen om Equinors retorikk: Derfor tror nordmenn at fornybarandelen er høyere
Ny metastudie viser at det å fremstå som en ledertype ikke nødvendigvis gir effektiv ledelse.
Omvendt lommetyveri: Slik virker underforstått retorikk
NITO: Arbeidsgivere må følge reglene om overtid