nyheter
Verdensutstillinger passé?
Bunader og en fremtidsvisjon av et skip uten brennstoff er blant Norges bidrag under verdensutstillingen Expo 2005 i Nagoya i Japan. Norge og 117 andre land deltar, Norge sammen med de øvrige nordiske landene. Årets tema er miljø, energi og naturressurser.
Kronprins Haakon og næringsminister Børge Brende markedsførte norsk næringsliv under Norges dag. Japanske skolebarn med norske flagg var invitert til å kaste glans under åpningen.
Det er ventet 20 millioner mennesker til Expo 2005, som varer frem til slutten av september. Det er langt færre enn under de mest populære utstillingene. Utstillingen er også preget av et nærmest rent japansk publikum.
Mange av landene har hypermoderne videoshow der de viser sine produkter. Andre peker seg ut ved å vise sitt lands opprinnelige skikker. En maorigruppe utenfor New Zealands paviljong skaper stor oppmerksomhet med sin ville dans.
Nylige artikler
AfD revurderer Dexit-strategi
Er du en KI-robot – eller kanskje er du et menneske?
Brasil går til andre valgomgang etter overraskende Bolsonaro-seier
Når kuler og krutt erstattes av bits og bytes
Digitalisering: Førstelinjen forsvant ikke – den fikk vanskeligere oppgaver
Mest leste artikler
Psykologisk trygghet i norsk arbeidsliv: NHH-forsker Bård Fyhn deler innsikt
Derfor sparker fotballklubber trenere – og tar dårlige beslutninger
Elin Ørjasæter og Maria Molvær Nesseth – praktiske tips om rekruttering
Ståle Langvik om PISA-resultatene: Vet staten om tiltakene i skolen virker?
Statlige toppledere tjener langt mer enn i privat sektor