Samfunn
Vil ha granskning av NRK Møre og Romsdal
Tidligere statssekretær ved statsministerens kontor, Jan-Erik Larsen, mener NRK Møre og Romsdals dekning av sykehusstriden i Molde og Kristiansund er blitt en skandale som kringkastingssjefen bør granske.
I en kommentar til en lederartikkel som redaktør Magne Lerø har publisert på Ukeavisen Ledelses nettutgave, hevder Larsen at NRK Møre og Romsdal har sett det som sin fremste oppgave å være den fremste propagandisten for Molde.
«Det er markedsført mange konspirasjonsteorier i sykehussaken som begynner å ligne på en systematisk svertekampanje av Kristiansund og nordmøringene (...) Når statskanalen har mistet tilliten i store deler av fylket, har den knapt noen berettigelse lengre», skriver Larsen.
Les kommentarenher.
Han reagerer på at NRK sprer regelrette faktafeil og ikke bryr seg om å rette dem opp. Dette blir igjen grunnlag for det han kaller «systematisk møkkaspredning».
Larsen tilbakeviser på det sterkeste at han har grepet inn og overtalt Jens Stoltenberg til å sørge for at politiets administrasjon ble liggende i Kristiansund og ikke i Molde.
«Ifølge fylkets største medieredaksjon er det altså slik at undertegnede først manipulerte en hel regjering, flertallet i justiskomiteen, og deretter det borgerlige flertallet på Stortinget, til å handle mot sin egen vilje og mot sitt beste skjønn. Fabelaktig», skriver Larsen og forklarer at han har avvist å stille opp foran kamera for å bringe sin versjon.
«Det interessante er ikke 'min versjon'. Det interessante er fakta. Og de finnes, for den som er interessert i dem. Fylkets største medieredaksjon kan ikke skyve bevisbyrden for sin egen journalistikk og sine egne absurde vinklinger og påstander over på andre», avslutter Larsen.
Siste: NRK Møre og Romsdal gikk onsdag kveld ut ogbeklaget at de «har hatt en uklar fremstilling av saken».
Nylige artikler
Forsvaret bistår politiet med vakthold i Oslo
Trump: – Vi avsluttet krigen med Iran i dag
Norsk sokkel har passert toppen – eksporten på rekordnivå
Om fornuft og dømmekraft i lederskapet
Jeg jobber med KI. Derfor vil jeg helst ikke snakke om KI
Mest leste artikler
Torbjørn Aas om når styring tar plassen til ledelse: Derfor må offentlig sektor styres bedre
Norsk studie: Toppledere lar personlige verdier og følelser styre beslutninger
Studentenes reaksjon på kunstig intelligens handler ikke bare om jobber, men om læring, kritisk tenkning og et mer krevende arbeidsliv.
Anthropic ber om KI-pause: Reell advarsel eller smart PR-stunt?
NHH-studie gjort i norske bedrifter: Tjenende ledelse kan påvirke lønnsomheten negativt