Næringsliv
Vil ha Orkla på slanker'n
Stein Erik Hagen har fått med seg flere aksjonærer på å slanke konglomeratet Orkla, hvor Hagen er hovedaksjonær.
Borregaard, Elkem og solenergivirksomheten Rec kan bli solgt, skriver Aftenposten. Analytikere mener Orkla i mange år har lidd under den såkalte «konsernrabatten» på aksjene – en kurs som er lavere enn hva summen av enkeltdelene skulle tilsi. Dette kan gjøre det lønnsomt å selge deler og omsette verdien i rene penger. Kursen har allerede gått betydelig opp i en forventning om at dette skal skje.
Orklas brede profil ble bygget opp av tidligere konsernsjef Jens P Heyerdahl, som gikk av etter en konflikt med Hagen i 2001. Etter det er Orkla Media (nå Edda Media) og eierandelene i Carlsberg solgt.
Norske pizzaentusiaster kan imidlertid puste lettet ut, ifølge samme avis. Aftenposten skriver at matvaredelen er «fredet», så både Stabburet og ikke minst Grandiosaen vil fortsatt være eid fra Norge.
Les også Wiggen ny konsernsjef i Orkla
Nylige artikler
Så mange ledere er det i kommunen der du bor
Mattilsynet må offentliggjøre navn – ansatte bekymret
Svært stram sykehusøkonomi i Stavanger – vurderer ansettelsesstopp
– Styreledelse er ingen sjekkliste, men et lederoppdrag
Når sjefen gruer seg til julebordet
Mest leste artikler
Regjeringen skroter lovfestet betalt ferie fra første arbeidsår: Akademikernes leder Lise Lyngsnes Randeberg er skuffet
Magne Lerø: Trump og EU: Forvirring rundt fredsplanen for Ukraina
Forsvarsmekanismer på arbeidsplassen: Hvordan ledere og ansatte lurer seg selv
Indre Namdal tester ny fastlegemodell: Kommunalt oppgavefellesskap i fokus
Vegard Einan i NHO Service og Handel: LOs søksmål om deltid truer den norske arbeidsmodellen