nyheter

Vil ikke fjerne rentefradraget

Regjeringen har verken vurdert å fjerne eller begrense rentefradraget. Det skriver finansminister Kristin Halvorsen i et svar til stortingsrepresentant Peter S. Gitmark (H).

Publisert Sist oppdatert
Kristin Halvorsen skriver imidlertid at rentefradraget etter hennes syn bør ses i sammenheng med skattleggingen av de objekter låneopptaket går til anskaffelse av.
- Det er i utgangspunktet ikke rentefradraget som sådan, men manglende skattlegging av avkastningen av særskilte kapitalobjekter, især bolig, det kan stilles spørsmål ved, skriver hun i brevet ifølge FNH.no.
Økte formueskatten
- Regjeringen har verken vurdert å fjerne eller begrense rentefradraget. I budsjettet for 2006 ble noe av skjevheten i boligbeskatningen motvirket ved å øke formuesbeskatningen av bolig. Jeg vil imidlertid ikke nå forskuttere framtidige skatteforslag fra Regjeringen, skriver finansministeren.
Til tross for disse forsikringene bruker hun mesteparten av brevet til å argumentere for at begrunnelsen for fradraget er svekket som følge av at fordelsbeskatningen for bolig ble fjernet av regjeringen Bondevik med støtte fra Fremskrittspartiet.
- Også Skaugeutvalget understreket dette, skriver Halvorsen.
Powered by Labrador CMS