Næringsliv
Vil ut av Rec
Bjørn M. Wiggen ble onsdag utnevnt til ny konsernsjef i Orkla. Allerede første arbeidsdag varsler han at konsernet over tid vil ut av solenergiselskapet Rec.
Wiggen tar over etter Dag J. Opedal og kommer fra jobben som administrerende direktør i Orkla-selskapet Sapa.
Les også Wiggen ny konsernsjef i Orkla
– Styret er overbevist om at Bjørn M. Wiggen har de beste forutsetninger for å lede Orkla videre på en god måte til beste for aksjonærer og ansatte. Hans gjennomføringsevne, oppnådde resultater og brede internasjonale ledererfaring i og utenfor Orkla var avgjørende for utnevnelsen, sier styreleder Stein Erik Hagen.
Les også Vil ha Orkla på slanker'n
Wiggen betegner Orkla som et at de mest spennende norske selskapene å lede.
– Jeg ønsker å bygge videre på Orklas sterke posisjoner og kompetanse, men samtidig er det viktig å prioritere ressursene slik at Orklas forutsetninger for langsiktig verdiskapning for aksjonærene blir størst mulig. Vi vil konsentrere konsernets virksomhet om færre områder i tiden som kommer, og vi vil arbeide med å redusere eksponeringen mot solenergi over tid, sier Wiggen.
Orkla er storeier og har tapt store penger på solenergiselskapet Rec.
Tidligere har Bjørn M. Wiggen blant annet vært administrerende direktør i Pripps Bryggerier i Sverige, Ringnes, Orkla Media/Mecom Europe og Elkem. (©NTB)
Nylige artikler
Forsvaret bistår politiet med vakthold i Oslo
Trump: – Vi avsluttet krigen med Iran i dag
Norsk sokkel har passert toppen – eksporten på rekordnivå
Om fornuft og dømmekraft i lederskapet
Jeg jobber med KI. Derfor vil jeg helst ikke snakke om KI
Mest leste artikler
Torbjørn Aas om når styring tar plassen til ledelse: Derfor må offentlig sektor styres bedre
Norsk studie: Toppledere lar personlige verdier og følelser styre beslutninger
Studentenes reaksjon på kunstig intelligens handler ikke bare om jobber, men om læring, kritisk tenkning og et mer krevende arbeidsliv.
Anthropic ber om KI-pause: Reell advarsel eller smart PR-stunt?
NHH-studie gjort i norske bedrifter: Tjenende ledelse kan påvirke lønnsomheten negativt