Samfunn
Visesentralbanksjefen trer av fordi kona er fra Kina
Fikk ikke fornyet sikkerhetsklarering.
Norges Bank melder at Jon Nicolaisen i dag har fått innvilget sin anmodning til Finansdepartementet om umiddelbar fratreden fra stillingen som visesentralbanksjef fordi han ikke har fått fornyet sikkerhetsklarering fra Sivil klareringsmyndighet.
– Sivil klareringsmyndighet oppgir til meg at årsaken til at jeg ikke får fornyet sikkerhetsklarering er at min kone er kinesisk statsborger og er bosatt i Kina der jeg støtter henne økonomisk. De slår samtidig fast at det ikke er forhold ved meg personlig som skaper tvil om min sikkerhetsmessige skikkethet, men at dette ikke veier tungt nok. Det har jeg nå måttet ta konsekvensen av, sier Jon Nicolaisen.
– Vi tar til etterretning Finansdepartementets beslutning. Jeg vil savne Jon Nicolaisen i stillingen som visesentralbanksjef, et verv han har skjøttet på en utmerket måte som nær kollega og dyktig fagmann. Gjennom sentrale stillinger i banken har han gjennom en årrekke gitt et vesentlig bidrag til å utvikle Norges Bank, sier sentralbanksjef Øystein Olsen.
Jon Nicolaisen ble oppnevnt som visesentralbanksjef av Kongen i statsråd i 2014 og gjenoppnevnt fra 1.april i år, hvor han fikk et særskilt ansvar for å følge opp bankens oppgave med å forvalte Statens pensjonsfond utland.
Nylige artikler
Endringer i regjeringen: Støre på Slottsplassen med de nye statsrådene
Elevene som ikke er med i PISA-tallene
Norge oppretter ambassade i Qatar
Sveriges regjeringsalternativer: Anderssons umulige dilemma
Når ønsket om å jobbe møter behovet for tilrettelegging
Mest leste artikler
Sykmeldt: Slik ber du om tilrettelegging uten å dele diagnose
Tjenende lederskap: selvmotsigelse eller bærekraftig ledelse?
Forbes: Kong Harald V hadde liten konstitusjonell makt. Han ledet likevel
Høyesterett skal avklare «særlig uavhengig stilling» og overtid
Kommuneforskere: Norge mangler politisk vilje til omstilling