30 prosent av kvinner har plager i overgangsalderen som er så uttalte at det går ut over livskvaliteten. De kan ha lavere arbeidskapasitet, høyere korttidsfravær og forhøyet risiko for å avslutte arbeidslivet før pensjonsalder.
Frank May / NTB
Vurderer om flere i overgangsalder skal få hormoner på blå resept
Denne uka skal Direktoratet for Medisinske Produkter levere en vurdering av helsegevinster og hva det vil koste å gi flere kvinner hormoner på blå resept.
– Dagens kriterier for å få hormoner på blå resept er altfor trange. Vi vet at en tredel av alle kvinner har betydelige helseplager i overgangsalderen. Men veldig få av dem dekkes av dagens kriterier, sier seniorrådgiver for kvinnehelse Liv Bjørnhaug Johansen i Sanitetskvinnene til NTB.
Dagens Perspektiv med Samtiden
Nett
1 mnd
19,- 209,-
KJØP
Dagens Perspektiv med Samtiden
Nett og papir
3 mnd
99,- 765,-
KJØP
Nylige artikler
Det kan bli streikesommer i flytrafikken
Høyre vil kutte oljepengebruken – advarer Ap
Lederutvikling i hverdagen
Den haugianske arven i møte med kunstig intelligens
Varsler klaget inn ulovlig forsvarskjøp – fikk sparken
Mest leste artikler
Hva skjer i hjernen ved stress, og hvordan påvirker det beslutninger og lederskap?
Politiets IT-enhet gikk fra 30 nyansettelser av nyutdannede og ingen plan til 600 søkere og mye læring
Slik kan staten beholde unge medarbeidere: Fem råd til statlige arbeidsgivere
Maria Walberg: Ledere skal få støtte fra Nav når ansatte er syke og sykefraværet skal ned
Støre og norsk utenrikspolitikk: Kan han gjøre det Listhaug ikke kan?