30 prosent av kvinner har plager i overgangsalderen som er så uttalte at det går ut over livskvaliteten. De kan ha lavere arbeidskapasitet, høyere korttidsfravær og forhøyet risiko for å avslutte arbeidslivet før pensjonsalder.
Frank May / NTB
Vurderer om flere i overgangsalder skal få hormoner på blå resept
Denne uka skal Direktoratet for Medisinske Produkter levere en vurdering av helsegevinster og hva det vil koste å gi flere kvinner hormoner på blå resept.
– Dagens kriterier for å få hormoner på blå resept er altfor trange. Vi vet at en tredel av alle kvinner har betydelige helseplager i overgangsalderen. Men veldig få av dem dekkes av dagens kriterier, sier seniorrådgiver for kvinnehelse Liv Bjørnhaug Johansen i Sanitetskvinnene til NTB.
Dagens Perspektiv
Nett og papir
3 mnd
99,- 750,-
KJØP
Dagens Perspektiv
Nett og papir
12 mnd
2835,-
KJØP
Dagens Perspektiv
Nett
1 mnd
1,- 205,-
KJØP
Dagens Perspektiv
Nett
12 mnd
2400,-
KJØP
Nylige artikler
– Styreledelse er ingen sjekkliste, men et lederoppdrag
Når sjefen gruer seg til julebordet
EUs jernrammer er dårlig butikk
Hvordan får vi et forsvarlig rehabiliteringstilbud fremover?
Høyre vil gi prins Sverre Magnus fulltidsjobb i kongehuset
Mest leste artikler
Regjeringen skroter lovfestet betalt ferie fra første arbeidsår: Akademikernes leder Lise Lyngsnes Randeberg er skuffet
Magne Lerø: Trump og EU: Forvirring rundt fredsplanen for Ukraina
Forsvarsmekanismer på arbeidsplassen: Hvordan ledere og ansatte lurer seg selv
Indre Namdal tester ny fastlegemodell: Kommunalt oppgavefellesskap i fokus
Vegard Einan i NHO Service og Handel: LOs søksmål om deltid truer den norske arbeidsmodellen