Samfunn
Vurderer statsstøtte til TV 2
Et flertall på Stortinget er nær ved å bli enige om tilby en ny allmennkringkasteravtale med TV 2. Kanalen kan få økonomisk støtte for å sikre fortsatte daglige nyhetssendinger.
– Jeg tror ikke at vi kommer utenom en form for kompensasjon for de merutgiftene som det innebærer å ta på seg allmennkringkasteroppdraget, sier Arbeiderpartiets mediepolitiske talsmann, Arild Grande.
Etter det Klassekampen erfarer, er det kun få brikker som må falle på plass før alle partiene kan bli enige om en bindende formulering. Blant annet vurderes det å gi økonomisk støtte til TV 2, eller et eventuelt annet selskap som melder seg når den nye allmennkringkasteravtalen utlyses.
– Vi ønsker ikke å gå tilbake til monopolsituasjonen som vi hadde før, da NRK var alene om å lage nyheter på tv, sier Geir Jørgen Bekkevold, kulturpolitisk talsperson i KrF.
TV 2s nåværende avtale med staten løper ut i 2016, og kanalen har advart om at det ikke er noen selvfølge at de fortsetter med nyheter og allmennkringkasting dersom staten ikke legger mer penger på bordet. TV 2 har i dag ikke statsstøtte, men er sikret full distribusjon til hele landet gjennom sin avtale med staten.
Nylige artikler
EUs tvilsomme strev for å redde Ukraina
Norge, EU og Storbritannia enige om fiskeriavtale
EUs beslag av russiske midler: De Wever alene mot Kommisjonen – men vinner hjemme i Belgia
Økt oppmerksomhet uten politisk betydning
Monument-syndrom og offentlige bevilgninger
Mest leste artikler
Forsvarsmekanismer på arbeidsplassen: Hvordan ledere og ansatte lurer seg selv
Ole Gustav Gjekstad: Ny landslagssjef med fokus på individuell teknikk
Magne Lerø: Trump og EU: Forvirring rundt fredsplanen for Ukraina
Indre Namdal tester ny fastlegemodell: Kommunalt oppgavefellesskap i fokus
Vegard Einan i NHO Service og Handel: LOs søksmål om deltid truer den norske arbeidsmodellen