Nyskaping
Wavelets-teoriens visjonære leder mottar Abel-prisen
Den franske matematikeren Yves Meyer får prisen på seks millioner kroner for sin nøkkelrolle i utviklingen av den matematiske teorien om wavelets. 23. mai mottar han prisen av Kong Harald.
Yves Meyer var den visjonære lederen i den moderne utviklingen av denne teorien, i skjæringspunktet mellom matematikk, informasjonsteknologi og numeriske beregninger og simuleringer. Wavelet-analyse har vært anvendt innen en rekke svært forskjellige områder.
Preses i Det Norske Videnskaps-Akademi, Ole M. Sejersted, holder åpningstalen i Aulaen. Deretter vil Abelkomiteens leder John Rognes begrunne tildelingen før kong Harald overrekker Abelprisen til Yves Meyer. Etter prisutdelingen blir det en mottakelse i Det Norske Teatret der Nadia Hasnaoui skal intervjue Yves Meyer med publikum til stede.
Onsdag 24. mai er det Abelforelesninger på Universitet i Oslo. Etter sin prisforelesning skal Yves Meyer møte skolebarn på mattesirkus. Før sin prisforelesning skal Meyer tale på et frokostmøte på Petroleum Geo-Services (PGS) om hvordan wavelets-teorien kan anvendes i forbindelse med seismiske data.
Mandag 22. mai overrekker kunnskapsminister Torbjørn Røe Isaksen Holmboeprisen på 100.000 kroner til Hanan Mohamed Abdelrahman, matematikklæreren fra Lofsrud skole i Oslo som prises for sin undervisning.
I anledning utdelingen av Abelprisen vises også filmen «The Man Who Knew Infinity» på Realfagsbiblioteket ved Universitetet i Oslo. Filmen handler om den berømte indiske matematikeren og tallteoretikeren Ramanujans akademiske og personlige liv.
Mer informasjon om prisutdelingen og andre Abel-arrangementer på http://www.abelprisen.no/
Både Abelprisutdelingen og Abelforelesningene strømmes direkte på Abelprisens nettsted.
Nylige artikler
Mye skrolling påvirker opplevelsen av arbeidsmiljøet
Politikerskapt mangel på ansatte i offentlig sektor
Slik leder du best når det gjelder som mest
Hver sjette tiendeklassing har et fravær som vekker bekymring
Innvandring til Norge tilbake på nivået fra 2019
Mest leste artikler
Tilsyns-Norge: Er vi i ferd med å kontrollere hverandre i senk?
Magne Lerø: Korrupsjonsforvirret Eva Joly med svingslag mot Økokrim
Kommunesammenslåinger reduserer byråkrati: Ny rapport fra Kommunekommisjonen
Robert Flataas om skolepolitikk i Norge: Behov for rammer og ressurser fremfor detaljstyring
LO avviser drøfting av innleiesaken i Samarbeidskomiteen med Ap