Nyskaping
DNB-robot innvilger lån på to minutter
For første gang har DNB innvilget lån uten at en menneskelig rådgiver har sett på søknaden. Automatisert saksbehandling kan spare banken for milliarder.
Den nye teknologien ble først brukt til å la eksisterende kunder refinansiere, men nå er den også prøvd ut på helt nye kunder, skriver Dagens Næringsliv. Tjenesten ble lansert tirsdag.
– Et par hundre saker er gått gjennom så langt. Folkene mine er utrolig fornøyde. Dette er en helt ny måte å gi lån på, sier Trond Bentestuen, som har ansvar for personmarkedet.
– Dette betyr at man kan stå på boligvisning og få innvilget lån på to minutter, selv om man ikke er kunde.
Den nye teknologien gjør også at banken kan spare store beløp. Forretningsområdet Bentestuen styrer inkluderer rundt 1.200 personer som jobber tett på kundene og kan innvilge lån, skriver avisen.
– Potensialet for effektivisering av norsk bankvesen er fortsatt stort, og mange av prosessene som i dag gjøres manuelt, vil bli automatisert, forklarer han. Men banken har ikke varslet noen konkret nedbemanning knyttet til den nye låneløsningen.
Nylige artikler
Mye skrolling påvirker opplevelsen av arbeidsmiljøet
Politikerskapt mangel på ansatte i offentlig sektor
Slik leder du best når det gjelder som mest
Hver sjette tiendeklassing har et fravær som vekker bekymring
Innvandring til Norge tilbake på nivået fra 2019
Mest leste artikler
Tilsyns-Norge: Er vi i ferd med å kontrollere hverandre i senk?
Magne Lerø: Korrupsjonsforvirret Eva Joly med svingslag mot Økokrim
Kommunesammenslåinger reduserer byråkrati: Ny rapport fra Kommunekommisjonen
Robert Flataas om skolepolitikk i Norge: Behov for rammer og ressurser fremfor detaljstyring
LO avviser drøfting av innleiesaken i Samarbeidskomiteen med Ap