Samfunn
KrF vil kutte avgiftsfri netthandel
KrF ønsker å avskaffe avgiftsfordelen for utenlandshandel og sier de kan komme til å bruke dette som pressmiddel i statsbudsjettforhandlingene.
Regjeringspartiene trenger KrFs støtte for å sikre flertall for sitt reviderte statsbudsjett i mai.
– Det er varslet trangere tider, det blir ikke lettere å få budsjettet til å gå opp. Dette kan være et bidrag, sier KrFs finanspolitiske talsmann Kjell Ingolf Ropstad til Dagens Næringsliv.
Regjeringen sørget i 2014 for at den norske grensen for avgiftsfri netthandel økte fra 200 til 350 kroner, noe KrF var med på å få gjennom. Men ifølge avisen mener Ropstad nå at ordningen har negative følger for norsk netthandel og næringsliv, og han synes det er paradoksalt at Norge går motsatt vei av utviklingsløpet i EU.
– Der er utviklingen full moms på handel med land utenfor, og etter hvert også mellom EU-landene, sier Ropstad.
Han og KrF blir lovet støtte av opposisjonen. Dermed kommer de stadig nærmere enn bestemmelse om å fjerne fribeløpet. Et kompromiss om et lavere beløp enn dagens frigrense kan også bli en mulighet.
– Vi var mot fribeløpet på 350 kroner i vårt alternative statsbudsjett for 2018, og er det fortsatt, sier Arbeiderpartiets finanspolitiker Rigmor Aasrud til DN.
Nylige artikler
YS ser mulighet for et godt lønnsoppgjør etter ny konjunkturrapport
Måling: Russere føler seg omringet av fiender
Forventer de største demonstrasjonene i USAs historie
Norge er annerledeslandet også i arbeidslivet
Konfliktløsningens tapte mulighetsrom
Mest leste artikler
Diskrimineringsnemnda og Kirkerådet: Leder degradert etter kontroversiell rasismeavgjørelse
Jobb & karriere: Hvordan håndtere økt sykefravær og stress i arbeidsmiljøet
Norge svarer ESA: Innleieregler og EØS-avtalen under lupen
Jens Kjeldsen forklarer hvorfor Mark Carneys tale i Davos var en retorisk suksess
LO og Ap-samarbeid i Stortinget: Spørsmål om innleierestriksjoner