Ap vil at studiestøtten skal følge lønnsutviklingen, Høyre vil øke den mer
Programkomiteen i Arbeiderpartiet foreslår at studiestøtten skal følge grunnbeløpet (G), på samme måte som pensjonene. Høyre vil heller øke studiestøtten utover lønns- og prisveksten.
– Det betyr at studentene følger det som er lønnsutviklingen ellers. Det gjør finansieringen mer forutsigbar, sier leder av programkomiteen Tonje Brenna (Ap) til NRK.
Det betyr at studiestøtten øker automatisk, og dette vil være kostbart for staten, innrømmer Brenna.
– Men det er en viktig investering at flere tar høyere utdanning, sier hun.
Grepet vil gjøre at studentene er sikret en økning fra år til år, mener partiet. En slik ordning har lenge vært et krav fra ungdomspartiet AUF. Høyre synes ikke det er en god løsning.
–Jeg er mest redd for at dette blir en hvilepute, ved at man ikke tar et bevisst valg på å øke støtten, sier nestleder i partiet Henrik Asheim.
– Vi sier derimot at studiestøtten bør øke mer enn pris- og lønnsveksten, slik at studentene kan få det bedre, sier han.
Hele forslaget til Arbeiderpartiets program kommer til høsten.
Nylige artikler
Økt oppmerksomhet uten politisk betydning
Monument-syndrom og offentlige bevilgninger
Så mange ledere er det i kommunen der du bor
Mattilsynet må offentliggjøre navn – ansatte bekymret
Svært stram sykehusøkonomi i Stavanger – vurderer ansettelsesstopp
Mest leste artikler
Regjeringen skroter lovfestet betalt ferie fra første arbeidsår: Akademikernes leder Lise Lyngsnes Randeberg er skuffet
Magne Lerø: Trump og EU: Forvirring rundt fredsplanen for Ukraina
Forsvarsmekanismer på arbeidsplassen: Hvordan ledere og ansatte lurer seg selv
Indre Namdal tester ny fastlegemodell: Kommunalt oppgavefellesskap i fokus
Vegard Einan i NHO Service og Handel: LOs søksmål om deltid truer den norske arbeidsmodellen