Bare åtte land i verden har høyere gjennomsnittformue enn Norge
253.000 nordmenn er dollarmillionærer, slår en rapport fra den sveitsiske storbanken UBS fast. Norge skiller seg også ut med høy gjennomsnittsformue per innbygger.
I løpet av de neste fem årene vil dette antallet anslagsvis øke med over 55.000 personer til 308.247 – en vekst på 22 prosent, skriver Dagens Næringsliv.
Denne veksten plasserer Norge blant landene med sterkest vekst i antall dollarmillionærer globalt.
Høy og økende velstand
Den årlige rapporten UBS Global Wealth Report gir innsikt i den globale formuesutviklingen og trender knyttet til husholdningenes formue verden over. I årets rapport blir Norge pekt på som et land med høy og økende velstand.
Rapporten viser blant annet til at Norge skiller seg ut med høy gjennomsnittlig formue per voksne innbygger. Med en gjennomsnittlig formue på 382.575 dollar – tilsvarende 4,2 millioner norske kroner – per voksne innbygger, ligger Norge som nummer ni på listen over landene i verden med høyest gjennomsnittlig formue.
Danskene foran, Sverige bak
Til sammenligning ligger Danmark på 6. plass og Sverige på 15. plass.
Nylige artikler
Støre vil ikke at bøndene skal sakke akterut igjen
Avgiftskuttene på drivstoff slo rett inn på prisene
Felleskjøpet-topp får ny rolle etter aksjeavsløring
Lederutvikling: Vi vet hva som virker – hvorfor gjør vi noe annet?
Folkehelse er også å ha noe meningsfullt å gå til
Mest leste artikler
Oppsagt kommunedirektør tapte i lagmannsretten – Kragerø kommune vant fullt ut
Tidligere Redd Barna-leder Birgitte Lange har skrevet bok om å søke en utvidet form for kjærlighet utenfor romantiske forhold. Også i arbeidslivet.
EUs likelønnsdirektiv kan gi ansatte rett til å sammenligne lønn
Kongshavn blir ny fergeterminal i Oslo: Ap og Frp raser mot avtalen
Ingvill Kvernmo om arbeidsmiljø og sykefravær: Hva holder folk i jobb?