Det kan bli streik i private omsorgstjenester fra lørdag
Ansatte innen privat barnevern, omsorg samt ideelle organisasjoner kan streike lørdag dersom partene ikke kommer til enighet i meklingen.
Organisasjoner som Stendi, Blindeforbundet, Frelsesarmeen og Bymisjonen er institusjoner som blir berørt av en eventuelt streik, opplyser Parat.
– Vi står langt fra hverandre i synet på hva som er en forsvarlig lønnsøkning. Det som ble lagt på bordet fra NHO under forhandlingene, er ikke i tråd med forventningene fra våre medlemmer, og derfor står vi nå i fare for streik. Dette er noe vi håper å unngå, men det betinger at arbeidsgiver kommer oss i møte, sier forhandlingsleder Kjell Morten Aune i arbeidstakerorganisasjonen.
Aune sier ansatte i virksomhetene fortjener et lønnsnivå på linje med offentlige ansatte i tilsvarende stillinger.
– Vi ser dessverre at arbeidstakere i private omsorgstjenester jobber døgnkontinuerlig arbeidstidsordninger, men allikevel har en lønn på under 500.000 kroner. Dette er langt under det offentlige lønnsnivået, noe vi mener er helt urimelig, sier Aune.
Partene møtes til mekling torsdag, og fristen for å komme til enighet løper ut ved midnatt natt til lørdag.
Nylige artikler
5 drivkrefter ved valg av arbeidsgiver
Volvo nedbemanner – 2000 mister jobben i Sverige
Imdi: Nesten 2000 færre flyktninger ventet neste år
Vi må starte før sykefravær — ikke etter
Staten skal ikke ansette seg ut av KI-omstillingen
Mest leste artikler
KI kan ta feil med stor overbevisning – illusjonen om én intelligens
NITO: Arbeidsgivere må følge reglene om overtid
NVE gir første vindkraftkonsesjon på ni år
– «De tradisjonelle» vil fortsette å gjøre det samme, med lavere kostnader. «De smarte» tenker annerledes
Henning Bang: Hva skiller gode og dårlige ledergrupper?